110. doğum gününü kutlarken uzun yaşamın sırrını paylaştı

630cc42486b24a2d408a623e.jpg

Southport'ta yaşayan John Alfred Tinniswood, bu dönüm noktasını güneşli bir günde, canlı müziğin de yer aldığı bir doğum günü partisiyle The Hollies bakımevinde kutladı.

Koyu bir Liverpool taraftarı olan Tinniswood'a, 110 sayısını oluşturan altın renginde büyük balonlarla birlikte kulüp marşı "You'll Never Walk Alone"un (Asla Yalnız Yürümeyeceksin) adının yazılı olduğu ve bu futbol takımına hayranlığını gösteren bir saat hediye edildi.

1912'de Liverpool'da doğan Tinniswood, iki Dünya Savaşı'nı, İspanyol gribini ve Kovid-19 pandemisini gördü.

Kendi uzun yaşamının sırrına değinen Tinniswood, hayatın zevkleri konusunda insanların kendilerini kısıtlaması gerektiğine inanmadığını söyledi.

The Hollies çalışanları, Tinniswood'un onlara sık sık "Hiç bir şeyde aşırıya kaçmayın, uzun yaşamın sırrı budur" dediğini aktardı.

Merseyside'daki Kraliyet Temsilcisi Mark Blundell, Tinniswood'u bakımevinde ziyaret etti.

Blundell, Kraliçe II. Elizabeth'ten bir doğum günü kartı getirdi. Bu, Tinniswood'un 2012'de 100 yaşına bastıktan sonra Majesteleri'nden aldığı 10. doğum günü kartı.

BBC'ye konuşan Tinniswood, kartı almanın "çok özel" hissettirdiğini ve kartın "Kraliçe'nin çok iyi mesajlarını" içerdiğini söyledi.

Britanya'nın en yaşlı adamı olmak hakkında ne düşündüğü sorulduğunda Tinniswood, "Kendimi yaşlı hissetmiyorum, arkadaşlarıma ayak uyduruyorum" dedi.

Tinniswood'un sağlığının iyi olması, hayata karşı tutumunun rahatlığına da bağlanabilir.

Geçen yıl 109. doğum gününde ITV'ye konuşan Tinniswood, insanların "normalde yapabileceklerini asla aşmaması" ve gelecek hakkında çok fazla endişelenmemesi gerektiğini söylemişti.

Tinniswood "Aksi takdirde kendinizi ya fiziksel ya da zihinsel olarak yaralarsınız. O halde elinizden gelenin sınırları içinde kalın" demişti:

"Gelecek getireceğini getirir, bu konuda yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok."

Bilindiği kadarıyla dünyanın en yaşlı erkeği unvanı 113 yaşındaki Venezuelalı Juan Vicente Pérez Mora'nın elinde. Bilinen en yaşlı kadın ise Fransa'dan 118 yaşındaki Lucile Randon.

Kaynak: Independent Türkçe
 
Üst Alt