80’lerin düğünleri geri dönüyor! İşte 2022 düğün trendleri

62c2ec6286b24a00201c5b04.jpg

Birçoğumuzun heyecanla beklediği bu özel gün, gelinlik seçimi, çiçek buketi, düğün organizasyonu, ilk dans müziği gibi düşünülmesi gereken sayısız detay barındırmasına rağmen, sadece hayalini kurmanın bile içimizi kıpır kıpır ettiği heyecanlı bir süreç. İtiraf edelim ki en sevdiği o romantik şarkıyı dinlerken ‘düğününün girişini’ veya ‘ilk dansının’ hayalini kurmayan yoktur!

Geçtiğimiz son birkaç yıl ise düğünlerin sevilen ihtişamını elimizden alıp, daha sade ve aile arası törenlere ev sahipliği yapsa bile, trend analistlerinin raporlarına göre bu yıl destansı elbiseler ve maksimalist pastalarla birlikte 80’lerin düğün trendleri geri dönüyor.

Ciddi ilişki ve evlilik için doğru insanı arayanların çevrimiçi tanışma uygulaması Hawaya, trend raporlarından derlediği ‘2022 düğün trendlerini’ evlenecek çiftler için hazırladı.

Alışılmadık Destinasyonlar, Hafta içi Düğünleri…

Yapılan trend tahminlerine göre, 1984’ten bu yana planlanan düğün sayısında bu yıl en çok artış yaşanacak yıl olacak. Geçtiğimiz yıl haziran ayından itibaren 3,5 kat artış gösteren evlenme sayısı, eski ihtişamına kavuşmaya başlayan düğünlerle birlikte daha da artacak gibi görünüyor. Yaşanacak bu düğün patlaması nedeniyle organizatörler düğünlerin artık hafta içi de gerçekleşmesine alışacağımızı söylüyor.

Farklılık ve yenilik isteyen, bu özel etkinliği tek bir günle sınırlamak istemeyen çiftler ise farklı destinasyonlara yönelerek düğünlerini tüm hafta sonu festival havasında yaşamayı tercih edecek.

Popüler Dizilerin Gösterişli Düğünlere Etkisi

Herkesin izlediği ve radarında olan popüler diziler ise trendlere yön vermeye devam ediyor. Son zamanlarda çok izlenen ve eski dönem modasının işlendiği dizilerin etkisiyle ortaya asilliğin ve ihtişamın göz doldurduğu düğünler çıkacak.

Prenses Model Gelinlikler Geri Dönüyor

Son yıllarda daha sade ve gündelik gelinlikler tercih edenlerin sayısı artmış olsa bile, bu yıl itibariyle büyük saç aksesuarlarının eşlik ettiği inci ve tüy detaylarıyla süslenmiş, kabarık kollu ve prenses model kabarık etekli gelinlikleri daha fazla göreceğiz.

‘Kabarık kollu gelinlik’ aramasının yüzde 205 arttığına dikkat çeken çevrimiçi alışveriş siteleri, gösterişli bir etkinin yanı sıra özel günleri için birden fazla görünüm isteyen gelinler için çıkarılabilen detayların ön planda olduğunu vurguluyor.

Çevrecilik Etkisi Düğün Planlamasında da Dikkate Alınıyor

Son birkaç yılın en çok konuşulan konusu olan ve yaşam biçimimiz haline gelen çevreci yaklaşımlar ise artık düğün sürecinde de dikkate alınıyor.

Çevreye saygılı ve atık üretimine dikkat eden çiftler, davetiyeden düğün dekorasyonuna, gelinlikten servise kadar birçok alanda doğaya saygılı olmayı tercih ediyor.

Davetiye olarak daha çok dijital davetiyeler tercih edilse de ekilebilir tohum kağıtları kullanmak da çevreci bir düğün için tercih edilecek seçenekler arasında.

Dekorasyonda Kontrast Renkler

Düğün denildiğinde akla gelen ilk renk beyaz olsa da bu yıl dekorasyonda beyaza canlı renklerin de eşlik ettiğini görüyoruz. Adaçayı yeşili ve mercan rengi daha sade düğünlere eşlik ederken, canlı ve kontrast renklerin harmanlanmasıyla eğlenceli konseptler yaratılıyor.

Olmazsa Olmaz Gelin Buketi

Yumuşak yeşillerin cesur renklerle eşleşeceği bu yıl gelin buketlerini de renklendiriyor. Beklenmedik renk kombinasyonları benzersiz görünümler yaratarak detayları kişiselleştirmede önemli rol oynayacak.

Canlı ve rengarenk görünümlerinin yanı sıra bu yıl gelin çiçekleri alternatif olarak romantik kuru çiçeklere de yer açıyor. Çevre dostu ve yeniden kullanılabilir olan bu seçenek, dokusuyla çiçek aranjmanlarına da farklılık katacak.
 
Üst Alt