Bavulda cesedi bulunan iki çocuğun babası yıllar önce kanserden ölmüş, anne aranıyor

630cb97686b24a2d408a61cb.jpg

11 Ağustos'ta Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde kalıntıları bulunan kız ve erkek çocuklarının, 4 yıl önce öldüklerinde 5 ila 10 yaşlarında olduğu düşünülüyordu.

Bavulların içinde bulunan öğeler, onları tanımlamak üzere inceleniyor. Kalıntılar, Güney Auckland'daki bir ailenin geçen hafta satın aldığı bavulları evinde açmasıyla bulundu. Bavulları açan aile şüpheli görülmüyor. Dedektif müfettiş Tofilau Faamanuia Vaaelua, çocukların benzer büyüklükteki iki bavula gizlenmiş olduğunu söyledi.

Vaaelua "Bu keşfin mahiyeti, özellikle ölümle keşif zamanları arasında geçen süre göz önüne alındığında, soruşturmaya bazı güçlükler çıkarıyor" diye ekledi.

İki çocuğun babasının 2017'de kanserden öldüğünün orta çıkmasının ardından Yeni Zelanda ve Güney Kore polisleri şimdi de çocukların annesini arıyor. Anneleri şu anda kayıp listesinde ancak çocukların tahmini ölüm tarihi civarında, 2018'de Asya ülkesine uçtuğu düşünülüyor.

Şimdi dedektifler, anne Güney Kore'ye uçmadan bir yıl kadar önce çocukların babası olan kocasının kanserden öldüğünü açıkladı. Polis, çocukların kimliğini bildiğini doğrulasa da yasal gerekçelerden ötürü herhangi bir ayrıntı vermedi.

Vaaelua, çocukların ailesinin talebi üzerine sorgu hakiminin geçici yayın yasağı emri yayımladığını söyledi. Vaaelua "Bu emir, çocuklarla akrabalarının isimlerinin ve iki kurbanın kimliğinin belirlenmesine yol açabilecek kanıtların yayımlanmasını yasaklıyor" dedi:

Polis, çocukların ölümünü çevreleyen koşulları soruşturmayı sürdürüyor.

18 Ağustos'ta Vaaelua, çocukların üç ila 4 yıldır bavulların içinde olabileceğini söylemişti. Çocukların Yeni Zelanda'da bir aileye sahip olduğuna inanmak için polisin nedenleri bulunduğunu ve ailenin kimliğinin henüz belirlenemediğini ifade etmişti.

Vaaelua, "Soruşturma ekibi, bu çocukların ölümünden sorumlu kişi veya kişilerin hesap vermesi için çok sıkı çalışıyor" diye eklemişti:

"Denizaşırı kurumlarla soruşturma başlattık. Bundan daha fazlasını ifade edemem."

Kapalı devre kamera kayıtlarının analiz edileceğini ancak cesetlerin saklandığı sürenin uzunluğundan dolayı polisin çok büyük zorlukla karşı karşıya olduğunu da söylemişti.

Kaynak: Independent Türkçe
 
Üst Alt