BM heyeti Zaporijya’da

6311161586b2473a74dcb691.jpg

Önceki gün Kiev’den hareket ederek Zaporijya bölgesine ulaşan, ardından Energodar kentinde incelemelerde bulunan heyet, 9 Birleşmiş Milletler (BM) gözlem aracı ve çok sayıda resmi koruma ve sivil araçlarla geldi. Rus ve Ukrayna basınında çıkan haberlere göre heyetin Zaporijya bölgesinde geniş bir inceleme yaptığı, daha sonra santralin bulunduğu Energodar kentinde çatışmalarda görülen hasarları rapor ettiği aktarıldı.

Heyetin santralde resmen incelemelere başladığı ancak incelemelerin ne kadar süreceği konusunda açıklama yapılmadı. IAEA Başkanı Rafael Grossi, denetlemelerini tamamlamalarının ardından kendilerine eşlik eden Rus medyasına yaptığı açıklamada, “Görmem gereken kilit şeyleri gördüm, açıklamalarınız da gayet netti” dedi. Grossi, BM denetçilerinin Zaporijya’da kalmaya devam edeceklerini de söyledi.

Öte yandan ekibin gelişi oldukça badireli oldu. Ukrayna’nın Zaporijya bölgesi İdari Başkanı Oleksandr Starukh, BM ekibinin önceden kararlaştırılmış rotasını bombaladığını söyledi. Ukrayna enerji şirketi Energoatom ise Zaporijya nükleer santralinin çok yakınında bulunan Energodar bölgesinin sabah saatlerinden itibaren bombalandığını duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı ise Ukrayna’yı santrale saldırı düzenlemekle suçladı.
 
Üst Alt