Canlı yayında Kraliçe için şok sözler: 'O insanlık tarihinin en büyük suçlularından biri'

6320902386b24a46c42218ae.jpg

Kraliçe 2. Elizabeth’in 8 Eylül’deki ölümünün ardından, dünya Birleşik Krallık'ta olanları pür dikkat takp ediyor. İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarının ölümünden sonra, dünyanın dört bir yanından taziye mesajları geldi. Pek çok dünya lideri başsağlığı dileklerini kraliyet ailesine iletse de, İran'da sessizlik hakimdi. Ta ki bugüne dek...
632090a386b24a46c42218b3.jpg


"MİRASI SUÇ, İĞRENÇLİK VE PİSLİK DOLU"

Tahran, 96 yaşındaki Kraliçe'nin geçen haftaki ölümünden bu yana kamuoyu önünde yorum yapmamayı tercih etti. Ancak İran'da devlet televizyonunun yaptığı yorum, bu sessizliğin ardından bıçak gibi kesti. Devlet televizyonu, Kraliçe'nin ölümünün 'dünyanın mazlum insanları için iyi haber' olduğunu ifade etti.

Pek çokları için modern tarihin en sevilen isimlerinden biri olan Kraliçe'nin yası dünyanın dört bir yanında tutulurken İran, mirasının 'suç, iğrençlik ve pislik dolu' olduğunu söyledi.

"HİTLER'LE AYNI LİSTEYE DAHİL EDİLMEDİ"

İran devlet televizyonu, Kraliçe'yi 'insanlık tarihinin en büyük suçlularından biri' olarak nitelendirdi ve hatta onu Adolf Hitler ile karşılaştırdı.

Rusya ve Çin liderleri Vladimir Putin ve Xi Jinping ce geçen hafta kraliyet ailesine başsağlığı diledi. Ancak İran Dışişleri Bakanlığı, Kraliçe'nin ölümü veya Kral III. Charles'ın tahta geçmesiyle ilgili bir açıklama yapmadı.
632090ad86b24a46c42218b5.jpg


İran'ın Kanal 1 ağında, Tahran Üniversitesi'nden akademisyen Foad Izadi, Orta Doğu Araştırma Enstitüsü tarafından tercüme edilen yorumlarda şunları söyledi: 'Belki, tahtta geçirdiği 70 yılın ışığında, Hitler'le aynı listeye dahil edilmelidir.

İran'ın Kanal 1 televizyonunda, Tahran Üniversitesi'nden akademisyen Foad Izadi, Orta Doğu Araştırma Enstitüsü tarafından tercüme edilen yorumlarda şu ifadeleri kullandu:
632090eb86b24a46c42218b8.jpg


Alıntı Metni

"ÖLDÜRÜLEN MİLYONLARDAN KRALİÇE SORUMLU"

Hükümet kontrolündeki PressTV'de İngilizce yayınlanan yayında da şu ifadeleri kullandı:

Alıntı Metni

PressTV'nin web sitesi ayrıca, Kraliçe'yi "dünya çapında milyonlarca kişiye dayanılmaz acılar yaşatan" bir "sömürge saltanatı"na başkanlık ettiği için eleştiren bir yorum yayınladı.

Web sitesi, göstericilere Kraliçe ve BBC tarafından özgür ve adil seçimler talep etmeleri ve teokratik rejimin sona ermesi çağrısında bulunmaları için telkin verildiğini iddia etti.

Birçok İranlı hem iç hem de uluslararası siyasetle ilgileniyor. Ancak çoğu, 1979 İslam devriminden beri, dünyanın kraliyet ailelerine kayıtsız kalıyor. 26 yaşındaki hemşire Faezeh AFP'ye şunları söyledi: "Onun hakkında hiçbir şey bilmiyordum ve ölümü benim için hiçbir şey ifade etmiyor."

Kraliçe Elizabeth, 1961'de Tahran'daki muhteşem Gülistan Sarayı'nda konaklayarak İran'ı ziyaret etmişti. Ayrıca o zamanki imparatoriçe Farah Pehlevi ile birlikte İsfahan, Şiraz ve Persepolis'i ziyaret etti. Kral Charles III, güneydoğudaki Bam'da on binlerce cana mal olan yıkıcı 2003 depreminin ardından insani bir görev için İran'ı ziyaret etmişti.
 
Üst Alt