Ersin Tatar: Ege’de yapılanlar hukuksuz

6317994186b2472db4d0b6ae.jpg

Tatar, DW Türkçe’ye verdiği demeçte, Ankara ile Atina arasında artan gerilime değinerek, Ege adalarında yapılanların hukuksuz olduğunu, Lozan Anlaşması’na göre Yunanistan’ın karasularının 3 mil olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“Bu 3 mili önce 6 yaptılar, şimdi daha fazla bahsetmektedirler. Dolayısıyla bu İstanbul Boğazı’ndan Akdeniz’e çıkmak için Türk gemilerine sıkıntı yaratıyor. Hava sahası daha da sıkıntıya giriyor. Çünkü 3 mil nerde, 6 mil nerde, 12 mil nerde? Dolayısıyla Türk uçaklarına hava sahası bakımından sıkıntı yaratıyorlar. Hukuksuzluğu yapan onlardır, Türkiye değildir.”

Türkiye’nin çok yakınındaki adaların bile hukuksuzca silahlandırıldığını kaydeden Tatar, “Şimdi bu hiçbir barışa hizmet etmez. Hiçbir anlaşmaya da hizmet etmez... Haritaya baktığımızda gerçekten tehlikeli boyutlara gelmiştir oradaki silahlanma. Çünkü silahlanmalarla birlikte Amerikan üslerinden bahsediliyor. Yani bir bakıma orada Türkiye Cumhuriyeti’nin burnunun dibinde Lozan Anlaşması ve başka anlaşmalara rağmen silahlanmayla bir emrivaki yapmaya çalışıyorlar. Bütün bunlar asla kabul edilemez ve tabii Türkiye çok rahatsız” dedi.

Gazın yarısı KKTC’nin

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına ilişkin de değerlendirmeler yapan Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu hidrokarbon olayında beraber hareket edilse herkesin faydasına olacak... Kıbrıs Cumhuriyeti adına kazılan yerlerde Kıbrıslı Türklerin de payı vardır. Yani yarısına yakını bizimdir. O kazıyor, benimdir diyor, e dur bakalım. Öyle bir şey yok. Ortak bir komite nezaretinde bu iş yapılabilirdi, kabul etmediler. Çünkü kendilerini hükümdar görürler... Bizim böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Kaldı ki parsel 6’da Türkiye Cumhuriyeti’nin de kuzey kesimin de payı vardır” diye konuştu.
 
Üst Alt