Evliliğini Mandela’nın mücadelesiyle kıyaslayan Meghan’a: Sadece beyaz prensle evlendin

630fcc8586b2452444311f74.jpg

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Prens Harry’nin ABD’li oyuncu eşi Meghan Markle’ın Güney Afrika’nın eski lideri Nelson Mandela’yla ilgili sözleri Mandela ailesinin büyük tepkisini çekti. Daha önce İngiliz kraliyet ailesini ırkçılıkla suçlayan Sussex Düşesi Meghan Markle, The Cut dergisiyle röportajında, Prens Harry ile evlenmesinin Güney Afrika’da Mandela’nın hapishaneden serbest bırakılması kadar büyük bir coşku yarattığını söyledi. Markle, 2019’da The Lion Kin filminin Londra’daki tanıtımı sırasında film ekibinden Güney Afrikalı bir kişinin kendisine “Şunu bilmeni isterim ki sen evlendiğinde, bizim ülkemizde sokaklar Mandela hapisten çıktığındaki kadar coşkuluydu” dediğini aktardı.

630fccc786b2452444311f78.jpg


‘DİLİM TUTULDU’

Nelson Mandela’nın torunu Zwelivelile “Mandla” Mandela, Markle’ın bu sözleri karşısında “dilinin tutulduğunu” belirtti.

Aynı zamanda Afrika Ulusal Kongresi milletvekili olan Mandla, “Dedemin bırakılmasının ardından yapılan kutlamalar 350 yıllık sömürgeciliğin ve Güney Afrika’daki zalim apartheid rejiminin yenilgiye uğratılmasının bir sonucuydu. Sonuçta ikisi aynı şey olamaz” dedi. Mandela’nın serbest kalmasının tarihi olarak çok daha önemli ve ciddi bir mesele olduğunu belirten Zwelivelile Mandela, Markle’a “Sen sadece beyaz bir prensle evlendin” diye seslendi. “Madiba” (Yüce) lakaplı Mandela, Güney Afrika’yı insanlık utancı bir ırkçı rejimden kurtarıp özgürlüğüne kavuşturmadan önce 27 yılı demir parmaklıklar ardında siyasi mahkûm olarak geçirmişti. Mandela 1990’da serbest kalmış ve ardından ülkenin lideri olmuştu. Mandela, 2013’te ölmüştü.

630fccfa86b2452444311f7a.jpg

Paris’te geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren Prenses Diana, ölümünün 25. yılında anılıyor. Diana’nın Mart 1997’de Mandela ile tanışmanın verdiği gururun dışa vurduğu fotoğraflar bugün ikonik nitelikte.
 
Üst Alt