Harabeden saray yavrusuna! Tesadüfen başladı, çekmedikleri kalmadı

6321cc6986b24a1914f90cd7.jpg

Derleyen: Fazilet Şenol / Milliyet.com.tr - 30 yaşındaki Cal Hunter ve 28 yaşındaki kız arkadaşı Claire Segeren birlikte güzel bir evin hayalini kuruyorlardı. Bir müzayedede ihale üzerinden ev almak istediler ancak ortada büyük bir sorun vardı. Müzayedede 10 bin sterline aldıkları ev aslında hayalini kurdukları ev değildi! Çift, almak istedikleri evin müzayededeki numarasını karıştırıp bambaşka bir eve binlerce sterlin ödemişti. Hal böyle olunca İngiltereHull'da yaşayan Cal, Dunoon'undaki evini bulabilmek için haritayı karış karış inceledi. Daha sonra 'güzel bir hata' olarak değerlendireceği harabe evi buldu. 10 bin sterlin ödediği ev karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşıyordu. Cal ve Claire neredeyse çökmüş durumda olan, çatısında ve duvarlarında kırıklar bulunan, sular altında kalmış bir araziyle karşı karşıyaydı.

6321c34886b24a1914f90c44.jpg


Herkes çifte evi yıkmanın iyi bir fikir olduğunu söyledi. Ancak Cal ve Claire evin bir karakteri olduğunu, yıkıp yeniden yaparak eve yazık edeceklerini düşündü. Bu sebeple evi yıkmak yerine yeniden inşa etme kararı aldılar. Yeni bir çatı için 3 bin sterlin (yaklaşık 63 bin lira) fon sağlayan çift, evin içinde yaşamak çok tehlikeli olduğu için son üç yılını otoyol kenarındaki küçük bir karavanda yaşayarak geçirdi. Bu yolculukları anlatan Cal şunları söyledi:

Alıntı Metni

HARABEDEN 10 MİLYON LİRALIK EVE

İskoçya sınırlarındaki Cowal Yarımadası'ndaki Jameswood Villası şimdi yaklaşık 500 bin sterlin (yaklaşık 10 milyon TL) değerinde.
Başlangıçta müzayedede almayı düşündükleri Glasgow'daki iki yataklı harabeden çok uzak olan bu evin tadilat yolculuğunu Instagram'da paylaşan çift, 274 bin takipçi de kazandı. Aslen Kanada, Torontolu olan Claire ise muhteşem manzaraya sahip evle ilgili duygularını, "Planımız ilk misafirlerimizi gelecek yıl ilkbaharda ağırlamak. Tadilatın sonuna geldik ve biz buna inanamıyoruz. Her şeyi çok dar bir bütçeyle yaptık. İşlerin çoğunu kendimiz hallettik; malzemeleri, araçları ve ekipman da dahil her şeyi biz tedarik ettik. Hatta kiralamak zorunda kalmamak için ikinci el karavan bile aldık" diyerek ifade etti.

6321c36786b24a1914f90c47.jpg


'KAZAYLA FENOMEN OLDUK'

Proje sayesinde ev taditlarının tüm yönlerini öğrenen, ayrıca inşaatı tamamlamak için yürütülmesi gereken evrak işleri konularında da uzmanlaştığını belirten Claire son üç yıldır bu harabe evi adam etmek için tam zamanlı çalıştığını da sözlerine ekledi. Masrafların bir bölümünü karşılaması için yazları barlarda ve restoranlarda yarı zamanlı çalıştıklarına da değinen Claire bunun bir 'aşk işi' olduğunu söyledi. Çiftin bu hikayesine Instagram üzerinden tanık olan pek çok gönüllü de Cal ve Claire'in ev projesine yardım etti. Claire ile Fransız Alpleri'nde kayak yaparken tanışan Cal, yaşadıklarını şöyle tanımladı:

Alıntı Metni

Claire ise süreçle ilgili, "Hiç kolay olmadı, hatta zaman zaman ilişkimizde de ciddi sınavlar verdik. Bence böyle bir deneyim yaşayarak birbiriniz hakkında çok şey öğreniyorsunuz. İkimiz de resmen büyüdük" ifadelerini kullandı. Cal ve Claire'nin bu yolculuğu BBC'de "Accidental Renovators (Tesadüfi Tadilatçılar)" adlı bir belgesele de konu oldu.
 
Üst Alt