İngiltere ‘resmen’ kapanıyor!

6322507686b24a1914f914e8.jpg

Kraliçe’nin naaşı, dün Londra’daki Buckingham Sarayı’ndan alınarak, çocukları Kral 3. Charles, Prens Andrew, Prens Edward ve Prenses Anne ile torunları Prens William ve Prens Harry eşliğindeParlamento Binası’ndaki Westminster Hall’a taşındı. Kraliçe’nin naaşı, Pazartesi günkü devlet törenine kadar halkın ziyaretine açık olacak.

Cenaze gününe kadar Kraliçe’yi görmek için 750 bin kişinin Londra’ya gelmesi beklenirken, tren seferleriartırıldı, Londra metrosu da pek çok durakta gece tarifesiolacağını açıkladı. Bir milyondan fazla insanın, tabutun yanından geçmek için 35 saate kadar sıra beklemek zorunda kalabileceği ancaksadece 400 bin kişinin içeri girebileceğikaydediliyor.

Öte yandan, 500 dünya lideri ve kraliyet mensubunun katılacağı 19 Eylül’deki cenaze töreninde İngiltere “resmen” kapanacak. 19 Eylül ülkede resmi tatil ilan edilirken, okullar da kapatıldı. Cenaze günü hastanelerin randevu kabul etmeyeceği, çöplerin toplanmayacağı, aralarında market ve McDonald’s gibi zincir restoranların da yer aldığı pek çok işletmenin kapalı olacağı bildirildi.

Ülke genelinde 150’den fazla sinema da Pazartesi günü film yerine sadece Kraliçe’nin cenazesini yayınlayacak. Çok uluslu pek çok İngiliz şirketininse Kraliçe’nin ölümü nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı iletişimini askıya aldığı belirtildi.
 
Üst Alt