İngiltere yas tutuyor, Kral III. Charles bu akşam halka seslenecek

631b369886b2453cc0b9b37b.jpg

Kraliçe II. Elizabeth'in yaşamını yitirmesiyle yasa boğulan İngiltere'de, bugün çanlar çaldı ve top atışları yapıldı. Hyde Park'ta ve İngiltere'nin başka yerlerinde yerel saatle 13.00'te 96 top atıldı. Söz konusu sayı, Kraliçe'nin yaşadığı yılı temsil ediyor.

Annesinin vefat ettiği İskoçya'daki Balmoral Kalesi'nden ayrılan Kral III. Charles, bu akşam ilk kez İngiliz halkına seslenecek.

Yerel saatle 18.00'de (Türkiye saati ile 20.00) gerçekleşecek konuşma sırasında, parlamentodaki oturumlar duracak.

İngiltere’de milletvekilleri, Kraliçe'yi anmak için Parlamento'da toplandı. Başbakan Liz Truss ve muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer da oturumda konuştu.

Parlamentoya seslenen Başbakan Liz Truss, Kral Charles ile konuştuğunu belirtip "Kral yasta olmasına karşın, göreve olan bağlılığı netti" dedi.

Salı günü Kraliçe 2. Elizabeth’in hükümeti kurma görevi verdiği Başbakan Truss, Kraliçe’nin 'dünyanın gelmiş geçmiş en büyük liderlerinden biri' ve 'modern Britanya'nın üzerine inşa edildiği kaya' olduğunu söyledi.

631b362386b2453cc0b9b372.jpg


Başbakan, “Dünyanın her kıtasından taziye mesajları gönderildi” diye ekledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "21. doğum gününde hayatını hizmete adama sözünü hatırlıyoruz. Bütün parlamento katılacaktır ki, hiçbir söz bu kadar eksiksiz yerine getirilmemişti."

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer da, "Kraliçemizi kaybetmek, ülkemizi en sakin noktasından, en büyük rahatlığından, tam da bu şeylere en çok ihtiyacımız olduğu bir zamanda çalıyor. Kraliçemizin bize olan bağlılığı, kamu hizmeti hayatı, sembolize etmeye geldiği ülkenin herhangi bir bireyden veya herhangi bir kurumdan daha büyük olduğu anlayışla desteklendi” dedi. Starmer sözlerine şöyle devam etti:

Alıntı Metni

631b363486b2453cc0b9b376.jpg


JOHNSON SON GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

Yakın zaman önce görevi bırakan eski başbakan Boris Johnson ise, Kraliçe'yle ölümünden iki gün önce Balmoral’da bir araya geldikleri görüşmeyi anlattı."Her zaman olduğu gibi siyaset konusunda bilgili ve ilgiliydi" diyen Johnson, muhalefet vekilleri tarafından da övgü alan konuşmasına şöyle devam etti:

Alıntı Metni

Johnson, zırhlı konvoylarla dolaşan siyasetçilerin aksine Kraliçe’nin kendi aracını koruma olmadan kullanan biri olduğunu da söyledi ve birlikte İskoçya’da yaptıkları sürüşü anlattı:

Alıntı Metni

THE CROWN DİZİSİNİN ÇEKİMLERİ ASKIYA ALINIYOR

631b366686b2453cc0b9b378.jpg


Netflix'in İngiliz Kraliyet Ailesi'ni anlatan dizisi The Crown'un yaratıcısı Peter Morgan, dizinin son sezonunun çekimlerinin Kraliçe'ye 'saygı gereği' durdurulacağını söyledi.

Dizinin altıncı sezonu, Kraliçe 2. Elizabeth'in 2000'lerin başına kadarki yaşadıklarını hikayeleştiriyor.

Morgon, Deadline’a yaptığı açıklamada, "The Crown ona bir aşk mektubu ve şimdilik ekleyecek bir şeyim yok, sadece sükunet ve saygı. Saygı gereği çekimleri de durduracağımızı tahmin ediyorum" dedi.
 
Üst Alt