İşte Kral Charles'ın ilk emri: Meghan'ı getirme!

631da84686b2453c74f8db6d.jpg

Kraliçe 2. Elizabeth'in cenazesi bu sabah yerel saatle 10.00 civarında (TSİ 12.00) Balmoral Şatosu'ndan İskoçya'nın başkenti Edinburgh'a götürülmek üzere yola çıktı. Yaklaşık 280 kilometrelik bir güzergah izlenerek Kraliçe'nin sevdiği ve yaşamında sembolik önem taşıyan bazı yerler uğrak noktası olacak. Edinburgh'a varıldığında Kraliçe'nin tabutu, kraliyet ailesinin resmi ikametgahlarından biri olan Hollyroodhouse Sarayı'nda Salı gününe kadar katafalka konacak. Salı günü ise Kraliçe'nin cenazesi kızı Prenses Anne'in refakatinde uçakla Londra'ya hareket edecek. Cenaze töreni 19 Eylül Pazartesi günü yapılacak.
631da85886b2453c74f8db71.jpg


KRAL'IN İLK EMRİ

Tahtta 70 yılını kutlayan Kraliçe 2. Elizabeth'in Cuma günü Balmoral Şatosu'nda 96 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından yerine oğlu Kral 3. Charles geçti. Charles, Cumartesi günü Londra'daki St. James Sarayı'nda, Katılım Konseyi olarak bilinen törensel bir kurulun önünde resmen Kral ilan edildi.

Annesi Kraliçe Elizabeth'in hayatını kaybettiği Balmoral’dan, Konsort Kraliçe Camilla’yla birlikte Londra’ya dönen Kral Charles, dün akşam saatlerinde televizyondan ulusa seslendi. Kral 3. Charles Balmoral’dan ayrılırken yüzünde düşünceli bir ifade vardı. Eşi Camilla da hüzünlü gözüküyordu. Öte yandan 73 yaşındaki Charles'ın ilk emri, yalnızca İngiltere değil, tüm dünyada manşet oldu.
631da87186b2453c74f8db73.jpg


73 yaşındaki Kral Charles ve 72 yaşındaki Kraliyet Prensesi Ann Kraliçe'yi ölmeden önce görmeyi başaran tek kraliyet üyeleriydi. Kraliçe'nin en büyük iki çocuğu, sağlığı kötüleştiğinde İskoçya'daydı ve ikisi de ona son vedalarını etmek için yatağının yanı başındaydı.

Prens Harry, sabah saatlerinde Balmoral'dan ayrılırken yalnızdı ve hüzünlü görünüyordu. Sussex Dükü, İskoç mülkünü terk eden ilk kraliyet üyesiydi ancak büyükannesinin sağlığının bozulduğuna dair haberler çıkınca en son gelen kişi oldu.
631da88f86b2453c74f8db75.jpg


37 yaşındaki Harry, Meghan ile yeniden bir araya gelmek için Windsor'daki Frogmore Cottage'a geri döndüğünde kederi gözlerinden okunuyordu. Ulusun geri kalanı gibi trajik olayları anlamaya çalışırken, gözleri cam gibiydi.

Charles, ölmekte olan Kraliçe'nin başucunda yaptığı telefon görüşmesinde, oğluna Meghan'ı Balmoral'a getirmemesini söyledi. O sırada Harry'nin Frogmore'da olduğu düşünülüyor. İsminin gizli tutulmasını isteyen bir kaynak, İngiliz basınına yaptığı açıklamada şu çarpıcı ifadeleri kullandı.

Alıntı Metni

Ayrıca Harry'nin, kardeşi Prens William ve amcaları Prens Edward ve Prens Andrew'u İskoçya'ya götüren RAF uçağında bir koltuk da verilmesi de reddedildi.
631da8a386b2453c74f8db77.jpg


Harry ve Meghan Perşembe öğle yemeğinde ailenin geri kalanına danışmadan birlikte "İskoçya'ya seyahat edeceklerini" duyurdular. Ama Harry müdahaleden sonra yalnız gitmeyi kabul etti. Sonuç olarak, kendi uçağını bulması gerekiyordu ve gecikme, Balmoral'a saat 19:52'ye kadar yani Kraliçe'nin öldüğünün halka duyurulmasından yaklaşık 90 dakika sonra varamadığı anlamına geliyordu.

GİZEMLİ RÖTARIN SEBEBİ NE?

Sabah 8.20'de ise, 12 saatten biraz fazla bir süre sonra Heathrow'a ilk British Airways uçuşunu yakalamak için Aberdeen Havaalanı'na geri döndü. Havaalanına vardığında, reflektif ceketli bir havayolu çalışanı tarafından teselli edildi ve uçağa binmeden önce hüzünlü bir anı paylaştılar. Bir güvenlik görevlisiyle oturdu ve uçuş boyunca başı öne eğik bir şekilde seyahat etti.

Öte yandan kraliyet ailesinin, ölmekte olan Kraliçe ile birlikte olmak için yarışırken bir saatlik gizemli bir gecikmeyle karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı. RAF jetleri, Perşembe günü saat 14.39'da Balmoral'a doğru havalandı ancak aslında saat 13.30'da kalkması planlanmıştı. Rötara neyin sebep olduğu belli değildi, ancak Prens William ve Andrew'un yanı sıra Prens Edward ve eşi Sophie de jetteydi.

Uzmanlar, uçağın düşmesi durumunda anayasal bir kriz korkusu nedenyle bu gecikmenin yaşandığını öne sürüyorlar. Sussex Dükü Harry, büyükannesinin ölümünden iki saat sonra İskoçya'ya kendi başına zorunda kaldı. Büyükannesinin yanına zamanında varamadığı için öfkeli olduğu ifade edildi. Ancak kraliyet gözlemcileri, yardımcıların Harry ve William'ın bir kazada ölmeleri durumunda birlikte seyahat etmelerini istemediklerini söylüyor.

Bir yolcu The Sun gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Alıntı Metni

California'da yaşayan Harry ve Meghan, birlikte Balmoral'a seyahat etme planlarını açıkladıklarında bir dizi yardım etkinliği için İngiltere'deydiler. Çift, Londra'daki WellChild Ödülleri'ne katılacaktı, ancak Kraliçe'nin sağlığının bozulduğunu duyar duymaz planlarını iptal ettiler. Çiftin sözcüsü, "Sussex Dükü ve Düşesi İskoçya'ya seyahat edecek" açıklamasında bulundu.

Ancak Charles'ın Harry ile yaptığı konuşmadqan sonra, yolculuğu yalnız yapacağı açıklandı. Saat 14.39'da RAF Northolt'tan kalkan ve saat 15.50'de Aberdeen'e inen uçakta bir koltuk bulamayınca diğer kraliyetlerin birkaç saat gerisinde kaldı.
 
Üst Alt