Kim güzellik salonlarını kapattı! Dünya 'gizemli kadın'ı konuşuyor

6323047486b24a4e4c5102ca.jpg

Yeryüzünün en yalnız ülkesi Kuzey Kore'yi demir yumrukla yöneten Kim Jong-un'un son dönemde yanında sıklıkla görünen 'gizemli kadın'ın kimliği sırrını koruyor.Sıklıkla abartısız sade koyu bir takım elbise, gözlük ve siyah bir el çantasıyla birlikte Kim Jong-un'la aynı kareye girdi. Birçok farklı törende ortaya çıkan 'gizemli kadın', bir keresinde elinde elinde çiçek buketiyle görüntülendi.

Geçen hafta ise, büyük bir açıkhava konserinde Kim'in yanındaydı. Kuzey Kore liderinin nükleer silahlardan asla vazgeçmeyeceğini açıkladığı parlamento konuşması sırasında ise, klasör taşırken kadrajdaydı.

632302e486b24a4e4c5102a4.jpg


The Guardian gazetesinin haberine göre, resmi televizyon, resmi haber ajansı ve resmi gazetelerin dışında hiçbir yayın organının bulunmadığı Kuzey Kore'de, Pyongyang yönetimi medyaya yansıyan her fotoğraf ya da video görüntüsünü kontrol ediyor. 'Gizemli kadın' ise, aylardır dünyaya servis edilen görüntü ve fotoğraflarda kimi zaman Kim Jong-un'un yanında kimi zaman da arka planda yer aldı.

632302f186b24a4e4c5102aa.jpg


İlk fark edildiği zaman, takvimler Şubat ayını gösteriyordu. Geride kalan yedi ayda kimliği bilinmeyen kadının resmi medyaya yansıması, ABD merkezli internet sitesi NK News tarafından aralıksız izlendi. NK News, 'gizemli kadın'ın yanından ayırmadığı çantasında muhtemelen Kim Jong-un'un telefonunu, sigarasını ya da ilaçlarını taşıyor olabileceğini aktarıyor.

30 ila 40 yaşları arasında gösteren kadının, halihazırda 38 yaşında olan Kim'in iki üvey kız kardeşinden biri olduğu tahmin ediliyor. Kuzey Kore liderinin 1970'lerde doğan; adları Kim Sol-song ve Kim Chun-song olan en az iki üvey kız kardeşi olduğu biliniyor.

632302ff86b24a4e4c5102ae.jpg


NK News'e göre, Kim'in yanında boy gösteren yeni yardımcısı, büyük üvey kardeş Kim Sol-song. Küçük üvey kardeş Kim Chun-song hakkında ise çok az şey biliniyor.

Kim hanedanlığı, Kuzey Kore'yi kurulduğu 1948 yılından bu yana yönetiyor. 'Ebedi lider' Kim Il-sung, Kuzey Kore'nin kurucu lideri ve Kim'in dedesi. 1994'te iktidara gelen Kim'in babası Kim Jong-il ise, kalp krizinden 2011'de öldü.

6323030986b24a4e4c5102b1.jpg


TEK KADIN FİGÜR


Henüz 27 yaşındayken Kuzey Kore'yi yönetmeye başlayan 'çılgın lider' Kim Jong-un, dedesi ve babasının aksine birkaç kadını resmi ya da gayr-ı resmi güçlü pozisyonlara atadı.

34 yaşındaki kız kardeşi Kim Yo-jong, son yıllarda Kuzey Kore ve dünya medyasının gözdesi. Ülkenin 74 yıllık tarihinde en önemli ve en güçlü kadın figür olan Kim Yo-Jong'a Kuzey Kore'nin 'Ivanka Trump'ı' lakabı takıldı, ağabeyinin sırdaşı ve babasının prensesi olarak tanımlandı.

6323039886b24a4e4c5102ba.jpg


Uluslararası medyanın önüne ilk kez çıktığı tarih, Şubat 2018. Güney Kore'de düzenlenen Kış Olimpiyatları'na ağabeyini temsilen katıldı, gazetecilerin sorduğu hiçbir soruya yanıt vermedi.

6323031c86b24a4e4c5102b3.jpg


Güney Kore cumhurbaşkanlığı resmi konutu Mavi Ev'deki ziyaretçi defterine yazdığı not, tuhaf bir el yazısına sahip olduğunu gösterdi.

Güney Kore ve ABD ile görüşmeler yürüten ekiplerde yer aldı. Şubat 2019'da Kim Jong-un'un Vietnam'da ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı zirveye giderken, Çin'de tren beklediği bir sırada sigarasını söndürmek için kristal bir kül tablası getirirken kameralara yakalandı.

Ağabeyinin sağ kolu kız kardeş Kim, müzakerelerin çökmesinin ardından özellikle Güney Kore ve ABD'ye ateş püsküren açıklamalarıyla öne çıktı.

6323032d86b24a4e4c5102b5.jpg


İLK KADIN DIŞİŞLERİ BAKANI


Kuzey Kore'de bu yıl bir radikal değişiklik daha oldu. Ülkenin ilk kadın dışişleri bakanı Choe Son Hui, Kim tarafından görevine atandı.57 yaşındaki diplomat, iyi İngilizce konuşabiliyor. Daha önce Güney Kore ve ABD ile gerçekleşen görüşmelere katıldı.

Devlet medyasında yer alan bir başka isim, pop yıldızı Hyon Song-wol. 44 yaşındaki Hyon Song-wol'ün Kim Jong-un'un eski sevgilisi olduğu söyleniyor. Kim'in birlikte görüntü verdiği pop yıldızı, askeri üniforma ile Kuzey Kore liderini öven şarkı söyledi.

Kuzey Kore lideri Kim, ayrıca zaman zaman eşi Ri Sol-ju ile de kamuoyu önüne çıkıyor. İkili, Kuzey Kore'nin kuruluşunun 74'üncü yılının kutlandığı törenlerde kameralara gülümsedi.

6323034186b24a4e4c5102b7.jpg


GÜZELLİK SALONU VE KUAFÖRLER KAPATILIYOR


Pyongyang'ın siyasi hayatında bunlar yaşanırken, Kim Jong-un dünyada eşi benzeri olmayan yeni bir yasak getirdi. Kim, Kuzey Kore'deki gizlice müşteri alan özel güzellik salonu ve kuaförlerin kapatılmasını emretti.

Yerel kaynaklar, Kuzey Hamgyong'daki güzellik salonu ve kuaförlerin Ağustos ayı sonundan bu yana polis tarafından teker teker kapatıldığını belirtiyor. Saç keserken yakalananlara 111 dolar ceza verilirken, özel işletme sahiplerinin devlet için çalışmaya zorlandığı da yine gelen haberler arasında.

Kuzey Kore'de devletin işlettiği güzellik salonu ve berberler bulunuyor. Ancak ülkede kaçak çok sayıda salon da var ve bu salonlar özellikle gençler arasında popüler. Gençler, yasa dışı güzellik salonu ve kuaförlerde saçlarını istedikleri gibi kestirebiliyor.

Devlet berberlerinde ise standart kalıplar dışında başka bir saç kesimi yapılamıyor.

Kuzey Kore, internete girmek, izinsiz araba kullanmak, başkent Pyonyang'a izinsiz taşınmak, uluslararası telefon görüşmesi yapmak, ülkeden kaçmak gibi emsali bulunmayan yasaklara da ev sahipliği yapıyor.

Balistik füze denemeleriyle dünyayı sarsan Kuzey Kore, kuruluşundan bu yana komünizmle yönetiliyor. Dünyanın en kapalı ülkesi Kuzey Kore'ye yabancılar özel izinle girebiliyor.
 
Üst Alt