Kızarık ve şişmiş parmakları korkuttu! 'Kral hasta mı?'

631c90aa86b24448486d8afd.jpg

Derleyen: Fazilet Şenol / Milliyet.com.tr -70 yıldır İngiltere tahtında hüküm süren Kraliçe II. Elizabeth'in 96 yaşında hayatını kaybetmesi oğlu ve varisi olan Charles'a genç bir kral olma hakkı tanımadı. 73 yaşında tahta oturan kralın sağlığının tahta kalmasına ne kadar süre izin vereceği ise büyük bir merak konusu. Sağlık durumu merak konusu olurken gün gerçekleşen Krallık Töreni'nde konuşan Kral III. Charles'ın el parmaklarındaki şişlik dikkat çekti, hatta halk arasında "Kral hasta mı?" dedikodularına da sebep oldu.

631c90e686b24448486d8b07.jpg


Yeni kralın şiş ve kırmızı parmaklarıyla ilgili Twitter'da yorum yapan pek çok kullanıcı, "Charles'ın parmaklarını gördünüz mü?"diyerek şaşkınlıklarını paylaştı. Peki uzun bir bekleyiş sonrası tahta geçen III. Charles hasta olabilir mi? Kralınsağlığı hakkındaki tartışmalara Chester Üniversitesi Kıdemli Öğretim Üyesi Dr. Gareth Nye, bir sürü nedenin parmakların şişmesine yol açabileceğini söyleyerek cevap verdi. Kralın parmaklarında ödem olabileceğini söyleyen Nye, "Ödem, vücudun bacaklarda ve ayak bileklerinde sıvı tutmaya başladığı ayrıca parmakların şişmesine neden olduğu bir durum. Daha çok vücudun su tutma kontrolünün zayıfladığı 65 yaş üzeri kişilerde görülür"diye konuştu.

'YAŞININ SONUCU'

Sebebin ödem olup olmadığını anlamak için şişmiş bölgeye yaklaşık 15 saniye basmanın yeterli olacağını aktaran Dr. Nye, kralın parmaklarının şiş ve kırmızı görünmesinin bir diğer sebebinin de artrit (eklemlerde vücut tarafından üretilen bir iltihap)olabileceğini ekledi. Uzman isim artrit hastalığıyla ilgili, "Artrit de 60 yaş sonrası sıklıkla görülür. El baş parmağı olmak üzere diğer parmaklardaki eklemleri de tutar. Bu sebeple parmaklar sertleşir, ağrı yapacak şekilde şişer ve ilaç ağrıya yardımcı olsa da şişlik kalabilir" ifadelerini kullandı.

Dr. Nye bu durumun Birleşik Krallık'ın yeni kralı için önemli bir sağlık sorununun işareti olmaktan çok uzak olduğunu belirterek şunları da ekledi:

Alıntı Metni

631c918086b24448486d8b14.jpg


MEGHAN VE HARRY GERGİNLİĞİ

Kral III. Charles tahta oturduğundan beri hakkında gündeme getirilen tek durum sağlık sorunları değil! Kralın 2020 yılında kraliyet görevlerini bırakan oğlu Prens Harry ve gelini Meghan Markle ile ilişkilerinin nasıl olacağı da merak ediliyor. 9 Eylül'de ilk defa ulusa seslenişini gerçekleştiren Charles önce annesininvefatından duyduğu üzüntüyü dile getirip eşi Camilla, Prens William ve Kate Middleton'dan sevgiyle söz etti. Sonra da şaşırtıcı bir şekilde Prens Harry ve Meghan Markle'dan bahsetti.Oğlu ve gelini hakkında kısaca bir konuşma yapan Charles'ın konuşmasını yorumlayan beden dili uzmanlarına göre kral gergin ve huzursuzdu.

'SIK SIK GÖZ KIRPTI'


Konuşmasında oğlu ve geliniyle ilgili, "Harry ve Meghan'a olan sevgimi onlar yurt dışında hayatlarını inşa etmeye devam ederken de ifade etmek istiyorum" cümlelerini yorumlayan beden dili uzmanı Adrianne Carter ise şunları söyledi:

Alıntı Metni

Carter ayrıca III. Charles'ın annesinden bahsederken yansıttığı belirgin duyguyu da, "Annesini anarken gözleri doluyor, kızarıyor. Bir oğlun annesine karşı duyduğu yürekten bir sevgi ifadesi" şeklinde yorumladı. Carter,kaybetme duygusundan bahsettiğinde üzüntünün yüzünde iyice belirginleştiğini de ekledi.

631c912286b24448486d8b0b.jpg


CAMİLLA'YI SAF DIŞI BIRAKMADI

Kral, konuşmasında eşi için,"Bu aynı zamanda ailem için de bir değişim zamanı. Sevgili karım Camilla'nın sevgi dolu yardımına güveniyorum. 17 yıllık evliliğimizden bu yana yaptığı sadık kamu hizmetinin takdiri olarak benim kraliçem oldu" dedi. Camilla'nın da konuşmanın dışında bırakılmadığına değinen Carter, Charles'ın eşi Camilla'yı kraliçe olarak yeni rolünde herkes tarafından hoş karşıladığını hissettirmeye hevesli göründüğünü belirtti. Beden dili uzmanı son olarak kralın konuşmasının güçlü olduğunu ve saltanatına annesinin son derece gurur duyacağı bir şekilde başlangıç yaptığını da söyledi.
 
Üst Alt