Kral III. Charles'ı protesto edenlere gözaltı

631ef59f86b2450f809ccf20.jpg

45 yaşındaki Symon Hill, tören sırasında "Onu kim seçti?" diye bağırdı. Gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra basına konuşan tarih öğretmeni, kiliseden eve giderken etkinliğe tesadüfen denk geldiğini söyledi. Bağırarak itiraz etmesi üzerine etraftakilerin "Kapa çeneni" dediğini aktardı. "Bir devlet başkanı bizim onayımız olmadan başımıza getirildi" yanıtını verdiğini ifade etti.

Önce üç güvenlik görevlisinin, sonra da polisin geldiğini belirten Hill, kendisinin ifade özgürlüğünü savunan bazı kişilere rağmen polis aracına götürüldüğünü bildirdi.

Symon Hill, daha önce de silah ticaretine karşı şiddet içermeyen eylemlerde bulunduğu için gözaltına alındığını ve protestosunun meşruiyetine rağmen polis müdahalesiyle karşılaşmasının o zaman kendisini şaşırtmadığını söyledi.

Ancak şimdi gözaltına alınmasına hayret ettiğini vurgulayan Hill, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha önce hiç kimsenin böyle zayıf gerekçelerle gözaltına alındığını gördüğümü sanmıyorum ki şimdi bunu bizzat yaşadım. Töreni manalı bir şekilde bozmadım. Etrafımdaki birkaç kişinin duyabileceği şekilde yüksek sesle bir şeyler söyledim. Sonrasında törene devam ettiler ve beni enselediler. Görüşlerinizi kamuyla paylaştığınız için gözaltına almalarını gerçekten çok korkutucu buluyorum. Bir hayli sarsıldım."

Bir polis sözcüsü, serbest bırakılan 45 yaşındaki adamın kamu düzenini bozma şüphesiyle soruşturulduğunu bildirdi.

İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da da benzer bir olay yaşandı. Yeni kralın duyurusu yapılmadan hemen önce "Emperyalizmi s**, monarşiyi kaldır" pankartı taşıyan bir kadın gözaltına alındı.

22 yaşındaki kadın da huzuru bozmakla suçlandı. Buradaki etkinlikte bazı kişilerin duyuruyu yuhlayarak protesto ettiği görüldü.

Kaynak: Independent Türkçe
 
Üst Alt