Kraliçe'den geleceğe mektup! Fanusta saklanıyor, 2085 yılında açılacak

632093da86b24a46c42218c0.jpg

Derleyen: Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr - İngiliz Milletler Topluluğu üyesi, yönetim şekli anayasal monarşi olan Avustralya'da 6 Şubat 1952 yılından bugüne dek İngiliz hükümdarlar geleneksel bir role sahip. Kraliçe II. Elizabeth de 70 yıllık hükümdarlığı boyunca Avustralya ile ilişkisini her zaman sıcak tuttu. Hükümetin günlük işlerine karışmayan Kraliçe, törensel ve sembolik açıdan hep önemli oldu.Söylediği her sözde, yaptığı her eylemde Birleşik Krallık Kraliçesi olarak değil, Avustralya Kraliçesi olarak konuştu ve hareket etti.

Alıntı Metni

6320c42586b24a46c422191a.jpg


16 KEZ AVUSTRALYA'YA GİTTİ

Kraliçe II. Elizabeth, hükümdarlığı süresince tam 16 kez Avustralya'ya ziyarette bulundu. Bunlardan ilkini 1954 yılında gerçekleştirdi. Başkent Canberra'ya giden Kraliçe, burada parlamento açılışını yaptı. 16 ziyaretten 14'ü Canberra'ya yapan Kraliçe, Avustralya'ya en son 2011 yılında eşi Prens Philip ile gitti.Kraliçe'nin 2011 yılındaki ziyaretinin sebebi büyük büyük büyükannesi Kraliçe Victoria'nın adını alan ve şehrin kalbinde yer alan Sidney'in en ünlü yapılarındanKraliçe Victoria Binası'nın restorasyon sonrası açılışını yapmaktı. Bu binanın bir diğer önemi de Kraliçe'nin 1986'da yaptığı ziyarette geleceğe bir not olarak bıraktığı mektubun burada muhafaza edilmesi.

Kraliçe II. Elizabeth, Avustralya'nın Sidney sakinleri için zarfın üzerine "Avustralya, Sidney'in Doğru ve Saygıdeğer Lord Belediye Başkanına" hitabıyla başlayan gizli bir mektup yazdı ve sonra da mektubu mühürledi. Kraliçe'nin dönemin Sidney belediye başkanından mektuba dair bir diğer isteği ise"2085 yılında sizin tarafınızdan seçilecek uygun bir günde, lütfen bu zarfı açıp Sidney vatandaşlarına mesajımı iletir misiniz?"oldu. Kraliçe'nin bu talebi elbette onaylandı. Ancak en yakın çalışanları da dahil olmak üzere kimse 36 senedir mühürlü duran mektupta ne yazdığını hâlâ bilmiyor.

Alıntı Metni

632093ee86b24a46c42218c2.jpg


21 Nisan 1926 yılında doğan ve 70 yıl tahtta oturan Kraliçe II. Elizabeth, aylarca süren sağlık sorunlarının ardından 8 Eylül Perşembe günü İskoçya'daki Balmoral Kalesi'nde hayata sözlerini yumdu. Hükümdarın cenazesi, 19 Eylül Pazartesi günü Londra'da olacak. Kraliçe'nin ölümü başta İngiltere olmak üzere tüm İngiliz Milletler Topluluğu üyesi ülkeleri derin bir yasa boğdu. On binlerce insan İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Buckingham Sarayı'nın etrafına çiçekler bıraktı.

YENİ KRALI KABUL ETTİLER

Kraliçe'nin ölüm haberini alan Avustralya Genel Valisi David Hurley, başkent Canberra'da düzenlenen törende III. Charles'ın hükümdarlığını kabul ettiklerini ve biat ettiklerini açıkladı. Törende, Kral III. Charles adına 21 pare selamla tüfek atışı yapıldı. Başbakan Anthony Albanese ise II. Elizabeth'in anısına 22 Eylül'ün yas günü ve resmi tatil ilan edileceğini açıkladı.
 
Üst Alt