Londra caddelerinde yüz tanıma sistemi!

63166c6886b2472754321e6c.jpg

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Wandsworth semtindeki pek çok caddeye Çin yapımı yüz tanıma kameralarının yerleştirilmesi, güvenlik uzmanlarının eleştirilerine neden oldu. Sokak lambasına benzeyen kameraların “suçları önlemek ve kamu güvenliğini sağlamak için”yerleştirildiğine dair uyarı bulunmasına rağmen cihazların Çin devletine bağlı bir şirket olan Dahua tarafından yapılması ve tartışmalı yüz tanıma yazılımıyla donatılması endişe yarattı. Totaliter rejimler tarafından tercih edilen halkı izleme ve kontrol etme aracı olan Dahua kameraları, kitlesel olarak hacklenmesine yol açan siber güvenlik açıklarına da sahip.

İngiltere Çin’i geçti

Şu anda Londra’nın 32 semtinin çoğu, Çin’in gözetim ekipmanı üreticileri olan Dahua ve Hikvision’un gözetim sistemlerini kullanıyor. Londra’nın Wandsworth Belediyesi ve komşusu Richmond, 2020’de bu kameralardan 900’ü için Dahua ile 1.3 milyon sterlinlik 5 yıllık sözleşme imzalamıştı. ABD ise Dahua ve Hikvision kameralarını, güvenlik riskleri nedeniyle yasaklamıştı. İngilizler, dünyada 800 milyon güvenlik kamerasının yarısına ev sahipliği yapan Çin’in gözetim devleti olduğunu varsayıyor. Ancak Londra’da kişi başına Pekin’dekinden daha fazla güvenlik kamerası bulunuyor. Ayrıca Londra sakinleri dünyanın en çok izlenen üçüncü toplumu.

İran’da toplu taşımada yüz tanıma teknolojisi

63166c8f86b2472754321e6e.jpg


İran hükümeti, başını örtmeyen kadınları tespit için toplu taşıma araçlarında yüz tanıma teknolojisini kullanmayı planlıyor. İranlı yetkili Hashemi Golpayegani, cumhurbaşkanının imzaladığı yeni bir kararnameyle halka açık yerlerde kıyafet kararlarına uymayan kadınları tespit için gözetim teknolojisini kullanmayı planladıklarını duyurdu
 
Üst Alt