Nükleer santral için umut ışığı

630d3d1186b24429909318e7.jpg

Son olarak Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Direktörü Rafael Grossi, Zaporijya nükleer santralinde incelemelerde bulunacak ekibin bu hafta içi bölgede olacağını duyurdu. Grossi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ekibe liderlik edeceğini belirterek, “Gün geldi, IAEA’nın Zaporijya’ya Destek ve Yardım Misyonu şimdi yola çıktı. Ukrayna’nın ve Avrupa’nın en büyük nükleer tesisinin emniyetini ve güvenliğini korumalıyız. Bu hafta içinde Zaporijya nükleer santralinde olacak olan bu misyona liderlik etmekten gurur duyuyorum” dedi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, UAEA heyetinin gerçekleştireceği denetimin 31 Ağustos ve 3 Eylül arasında olacağını duyurdu. Gazetede yer alan haberde, “Teftiş çarşamba günü başlayacak ve cumartesi gününe kadar sürecek” ifadelerine yer verildi.

Rusya Energodar’ı vurdu

Ukrayna’nın Zaporijya bölgesinde, Nikopol kenti yakınlarında bulunan Zaporijya nükleer santrali, saldırıların hedefi olmuş, santralde hasar meydana gelmişti. Bölgedeki saldırılarla ilgili Ukrayna tarafı, Rusya’yı, Rusya ise Ukrayna’yı suçluyor. BM vasıtasıyla IAEA bölgeye davet edilmiş, hasarın incelenmesi kapsamında çağrıda bulunulmuştu. Söz konusu ekip, bu hafta bölgede değerlendirmelerde bulunacak olsa da santralin çevresindeki saldırılar devam ediyor.

Nitekim Ukrayna ordusu, Rusya’nın Zaporijya nükleer santralinin yanındaki Energodar bölgesini vurduğunu duyurdu. Açıklamada, Rus güçlerin yerleşim bölgelerini hedef aldığı duyuruldu. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Zaporijya ve çevresinde yapılan saldırıları şantaj olarak değerlendirmişti.

‘Kışlar korkunç geçecek’

Belçika Enerji Bakanı Tinne Van der Straeten, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Avrupa’daki doğal gaz fiyat artışlarına dikkat çekerek, “Önlem alınmazsa gelecek 5 ila 10 yılda kışlar korkunç geçecek” dedi. Bakan Straeten, durumun çok karmaşık olduğunu, reforma ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek, “Durum çok karmaşık. Yapısal olarak düşünmek de çok önemli, çok daha ucuz olan yenilenebilir enerjileri teşvik etmeliyiz. Avrupa enerji piyasası başarısız oluyor ve acilen reforma ihtiyacı var. Bu artık birçok aile ve şirket için kabul edilebilir bir durum değil” ifadelerini kullandı.
 
Üst Alt