Ölümle burun buruna!

6312777786b245372450d514.jpg

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Arjantin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Christina Fernandez de Kirchner’e konutunun girişinde vatandaşları selamlarken suikast girişiminde bulunuldu. Kirchner’in yüzünden birkaç santim uzaklıkta bulunan silah, tutukluluk yaptı ve ünlü siyasi ölümden kıl payı kurtuldu.

Eski cumhurbaşkanı Kirchner, kendisine karşı açılan yolsuzluk davasıyla ilgili duruşmanın dönüşünde destekçilerini selamlarken olay gerçekleşti. Yerel basında 35 yaşında Brezilyalı bir erkek olduğu belirtilen silahlı saldırganın, kalabalığın arasından ve yakın mesafeden yüzüne silahı doğrulttuğu anlar bir cep telefonu kamerasına yansırken, bu görüntüler sosyal medyada büyük ilgi çekti. Görüntüler, şüphelinin Kirchner’in başından birkaç santim mesafeden nişan aldığını ve ateş etmeye çalıştığını gösteriyor. Silah ateş almazken, Kirchner ise başını öne eğerek yere düşen bir şeyi almaya çalışıyor, ancak silahı fark etmediği tahmin ediliyor. Bu esnada silahı fark eden kalabalık ise saldırgana tepki gösteriyor ve yakalamaya çalışıyor.

‘En ciddi vaka’

Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez gece geç saatlerde açıklama yaparak yardımcısı Kirchner’in hayatta olduğunu çünkü silahın tutukluk yaptığını ifade etti. Silahta beş kurşun olduğunu ve tetiklenmesine rağmen ateş etmediği açıklandı. Fernandez saldırganı kınadı ve Kirchner’e yönelik suikast girişiminin, ülkenin 1983’te demokrasi yönetimine geçmesinden bu yana yaşanan “en ciddi” vakalardan biri olduğunu belirtti. Fernandez, Cuma gününü Kirchner’e destek vermek için tatil ilan ettiğini açıkladı. Arjantin Ekonomi Bakanı Sergio Massa, silahlı saldırı girişimini suikast girişimi olarak nitelendirdi.

Kirchner’e, cumhurbaşkanlığı yaptığı 2007-2015 yılları arasında Patagonya’da hileli bir şekilde bayındırlık ihaleleri yapmak ve devleti dolandırmakla suçlanarak hakkında dava açılmıştı. Yolsuzluk iddiaları sebebiyle hem protesto edenler, hem de destek verenler Kierchner’in konutunun önünde toplanmaya başlamıştı. Savcılar, eski cumhurbaşkanının suçlu bulunması halinde 12 yıl hapsini ve ömür boyu siyasetten men edilmesini istiyor. Ancak aynı zamanda Senato Başkanı olan Kirchner’in parlamento dokunulmazlığı bulunuyor.

Kirchner kimdir?

Kendisine yönelik suikast girişimi gerçekleştirilen Christina Fernandez de Kirchner, son 20 yılda Arjantin siyasetine damga vurmuş bir isim. Arjantinliler arasında ‘Cristina’ olarak tanınan Kircher, sol siyasetin önde gelen isimlerinden. 2007-2015 yılları arasında Arjantin Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı. Bu döneme ait yolsuzluk iddiaları ise Kirchner’in peşini bırakmadı. Isabel Peron’un ardından Arjantin’in başına geçen ikinci kadın olan Kirchner, kendini bir ‘Peronist’ ve ‘ilerlemeci’ olarak tanımlıyor.
 
Üst Alt