‘Oyuncak ayı getirmeyin!’

631fb62786b2472e4048ec8f.jpg

Nevsal ELEVLİ-LONDRA - Halk, Buckingham Sarayı’nın önünü adeta çiçeklerle kaplarken, görevliler de, konulan bu çicekleri sarayın karşısındaki Green Park’a götürüyor. Bununla birlikte yetkililer, insanlara,oyuncak ayı, mum gibi nesneler getirilmemesi konusunda uyarıları yapılıyor. Zira halk, marmelatlı sandviç bile bırakıyor. Bununla birlikteKraliyet’e ait vatandaşların, plastik atık oluşmaması için hassas davrandığı, bırakılan çiçeklerden plastik ambalajları toplamaya başladığı görüldü.

Tören için hazırlıklar sürerken, tümgüvenlik birimleri seferber edildi. Cenaze, İngiltere’nin ‘şimdiye kadar ki en büyük güvenlik operasyonu’ olarak görülüyor. Cenaze için 10 binin üzerinde polis memuru, ordu, MI5 ve MI6 ajanının yanı sıra sivil polisler de görev alacak. Bu birimlerdeki bütün izinler de kaldırıldı.

Öte yandan yarattığı skandallarnedeniyle Kraliçe tarafından askeri unvanları elinden alınan Prens Andrew’un, St Giles Katedrali’ndeki cenaze konvoyuna askeri kıyafetle katılmasınaizin verilmedi. Aynı şekilde2020’de Kraliyet ailesinden ayrılıp ABD’ye taşınan Kral Charles’ın oğlu Prens Harry’nin de, halk anmalarının çoğunda askeri üniforma giymesi yasak.
 
Üst Alt