‘Putin gücünü hala koruyor’

63151fd086b24a20ec118092.jpg

Almanya’nın Federal İstihbarat Servisi(BND), Ukrayna’ya savaş açanRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, iddiaların aksineyakın gelecekte gücünü kaybedebileceğine dair hiçbir belirtiolmadığını açıkladı.

BND BaşkanıBruno Kahl, Alman basınına yaptığı açıklamada, istihbarat servisinin edindiği bilgilere göre, Ukrayna’daki savaş yakın bir zamanda sona ermeyecek ve Kiev’de bir rejim değişikliği yaşanmayacak. Bununla birlikte Kahl, Putin’in öngörülebilir bir gelecekte gücünü kaybedeceğine ilişkin de bir işaret görmediklerini de ifade etti.

Anayasayı Koruma Örgütü’nün (BfV) verilerine göre de Moskova, yanlış bilgiler yayarak mevcut muhtemel yiyecek ve enerji krizine ilişkin korkuları tırmandırıyor.BfV Başkanı Thomas Haldenwang, bu şekilde Rusya’nın Alman toplumunda bölünme yaratmaya çalıştığını savundu.

Ekip genişletildi

63151feb86b24a20ec118094.jpg


Öte yandan BND Başkanı Kahl,istihbarat servisinin her zaman Kremlin’in eylemlerini çok yakından takip ettiğini, Moskova yönetiminin amaçlarına ulaşmak için şiddet kullanmaktan çekinmeyeceğinin bilindiğini söyledi. Kahl, servisin, Ukrayna savaşınedeniyle Rusya departmanını personel ve teknoloji açısından yükseltip genişlettiğini belirterek Moskova’yı çok yakından izlediklerini ifade etti.

Rusya’dan bilgi almak için artık daha fazla personele ve teknolojiye güvendiklerini belirten Kahl, BND’nin şu anda Kremlin’insiber saldırılar ve dezenformasyon kampanyalarını da içerenhibrit savaşına odaklandığını açıkladı.

Zelenskiy’den Rusya çıkışı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın her bir Avrupa vatandaşının normal yaşamını yok etmek istediğini söyledi. BBC’nin haberine göre, Zelenskiy, “Henüz füzelerle saldıramayacakları yerlere yoksulluk ve siyasi kaosla saldırıyorlar” dedi.

Ukrayna liderinin, bu açıklamaları Rusya’nın Avrupa’ya gaz taşıyan başlıca boru hatttını açmayacağını açıklamasından saatler sonra yapması dikkat çekti.
 
Üst Alt