Rusya’da esrarengiz ölümler! Sonuncusu pencereden düştü

6311140486b2473a74dcb67a.jpg

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Rusya’da üst düzey görevlerde bulunan esrarengiz kişilerin ölümlerine bir yenisi eklendi. Rusya’nın ikinci büyük petrol üreticisi Lukoil şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Ravil Maganov’un tedavi gördüğü hastanenin penceresinden düşerek hayatını kaybettiği bildirildi.

Rus basınında yer alan haberlere göre, kalp krizi geçirmesi sebebiyle hastanede bulunan Maganov, başkent Moskova’daki hastanenin 6’ncı katından düşerek hayatını kaybetti. Anti-depresan ilaçlar kullandığına yer verilen haberde, 67 yaşındaki Maganov’un intihar etmiş olma şüphesi üzerinde durulduğu kaydedildi.

‘SAVAŞ BİTSİN’ DEMİŞLERDİ

Lukoil şirketinden yapılan açıklamada ise, “Ravil Maganov’un ağır bir hastalık sonucu hayatını kaybettiğini üzülerek duyurmak zorundayız” denildi. Petrol şirketinin açıklamasında, Maganov’un hastalığının ne olduğuna dair bir bilgi ya da başka bir ayrıntı yer almadı.

Lukoil yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri müdahalesi başladığında, ‘savaşın bir an önce bitmesi’ çağrısında bulunmuş ve ‘bu trajedinin kurbanlarına’ baş sağlığı dilemişti. Bu açıklamalar Rus hükümetinin Ukrayna savaşıyla ilgili duruşuna ters düşen bir yapıda olması sebebiyle dikkat çekmişti. Rusya’nın en büyük özel şirketi olan Lukoil, 1993’ten beri şirkette çalışan Maganov’un büyük çabası sayesinde şu anda bulunduğu konuma gelmişti. Maganov 2020’de şirketin başkanı olmuştu.

6311150486b2473a74dcb67e.jpg


SON DÖNEMDE HAYATINI KAYBEDEN RUS ENERJİ OLİGARKLARI DİKKAT ÇEKİYOR:

Novatek yöneticisi Sergey Protosenya’nın, eşinin ve çocuklarının cesetleri İspanya’daki villalarında bulunmuştu. Nisan ayında gerçekleşen olayda, Protesenya’nın eşinin ve çocuklarını öldürüp intihar ettiği öne sürülmüştü.

Gazprombank yöneticisi Vladislav Avayev, Moskova’daki dairesinde eşi ve kızı ile birlikte ölü bulundu. Yine Nisan ayında gerçekleşen olayda, Avayev ve ailesinin silahla öldürüldüğü belirtildi. Silahta ise yabancı bir parmak izine rastlanmadı.

6311173e86b2473a74dcb695.jpg


Gazprom yöneticisi Alexander Tyulakov da, Ukrayna işgali başladıktan sadece bir gün sonra evinde ölü bulunmuştu.

Bir başka Lukoil yöneticisi Alexander Subbotin, ‘kalp yetmezliği’ sebebiyle hayatını kaybetmişti.
 
Üst Alt