Rusya'da yanardağa tırmanan 12 dağcıdan altısı öldü

6314ae0786b24516a82d253c.jpg

Rusya'ya bağlı Kamçatka Yarımadası'ndaki Klyuchevskaya Sopka Yanardağına geçtiğimiz salı günü tırmanışa başlayan 12 kişilik bir dağcı grubunda dün yardım sinyalleri alan Rusya Acil Durumlar Bakanlığı arama kurtarma çalışmalarına başladı.

4 bin 754 metre yükseklikle Rusya'nın en büyük yanardağı özelliğini taşıyan Klyuchevskaya Sopka Yanardağına doğru yürüyüşe geçen ikisi rehber toplam 12 kişiden üçü, 3 bin 300 metrede kurulan kampta kalarak yürüyüşü yarıda bıraktı.

Dokuz dağcı dağ tırmanışına devam ederken 4 bin 150 metre yüksekliğe çıktıklarında dağcılar kar kaplı dağda kaydı. Uçurumdan aşağıya düşen dağcılardan beşi olay yerinde hayatını kaybederken, dör kişi ise yaralandı.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada dört dağcıdan birinin bilincinin kapalı olarak, birinin bacağı kırık olarak ve diğer iki kişinin hafif yaralanmalarla kurtarıldığı belirtildi. Ancak bilinci kapalı olarak kurtarılan dağcının hastaneye sevk edilirken hayatını kaybetmesi ile olayda hayatını kaybedenlerin sayısı altıya yükseldi.

Ayrıca yürüyüşü yarıda kesen üç dağcının bulundukları noktadan kurtarma araçları ile alındığı ve kontrol altında tutulduğu öğrenildi.

Yaşanan trajedinin ardından Rus yetkililer soruşturma başlattı. Tırmanıştaki beş dağcının Rusya Turizm Bakanlığı'na kayıtlı olduğu ancak diğer dağcıların lisanslarının bulunmadığı aktarılırken, olayla ilgili ihmali bulunan kamu görevlilerinin de araştırılacağı açıklandı.
 
Üst Alt