Snapchat, Maori halkının dövmelerinden esinlenen filtreyi tepki üzerine kaldırdı

6319cb8e86b24a149c1965c2.jpg

Filtre söz konusu yüz dövmelerini kullanıcılara seçenek olarak sunuyordu. Yeni Zelanda yerli halkı Maoriler bu dövmeleri kutsal kabul ediyor. Dövme, yaptıran kişinin kimliğinin önemli bir parçası oluyor.

Yüz dövmesi filtresinin kullanımının yaygınlaşması sonrası Maoriler tepkilerini dile getirdi. Yeni Zelanda Radyosu kullancıların "Maori Yüz Dövmesi" ve "Maori" etiketi altında paylaşımlar yaptığını bildirdi.

Gelen tepkiler sonrası Snapchat platformunun sahibi olan Snap firması filtrenin platformdan kaldırıldığını doğruladı.

Snapchat'ta Lensler adı verilen farklı filtreler, kullanıcıların yüzlerini çeşitli animasyonlarda paylaşmalarına olanak sağlıyor. Bu lensler kullanıcılar tarafından da üretilebiliyor ve ücretsiz olarak dolaşıma sokulabiliyor.

BBC'ye yazılı açıklama yapan Snap firması, kullanıcıların topluluk şartlarına uygun paylaşımlar yapması gerektiğini hatırlattı ve lenslerin kapsayıcı olması gerektiğini kaydetti.

Benzer dövme paylaşımlarının yer aldığı Instagram'ın sahibi Meta (Facebook'un sahibi) şirketi, BBC'nin haberi hazırlarken yaptığı açıklama talebine yanıt vermedi.

MAORİ KÜLTÜRÜNÜN ÖNEMLİ BİR PARÇASI

Yüz dövmelerinde kadın ve erkek desenleri farklılık gösteriyor. Erkekler alınlarından boğazlarına kadar desenler yaptırırken kadınların yaptırdığı dövmeler, dudaklarından çenelerine uzanıyor.

Dövmeler bu özellikleri ile birbirinden farklılaşıyor ve bu nedenle de bir desen filtre üzerinden geniş kullanıma sokulması tepki topladı.

Son yıllarda Maori erkekleri ve kadınları arasında bu dövmelere olan ilgi oldukça arttı. 2000'li yıllardan bu yana bu dövmeler, yeni nesil dövmeciler sayesinde daha fazla görünür olmaya başladı.

Kaynak: BBC News Türkçe
 
Üst Alt