SON DAKİKA: Dünya çalkalandı! Rus askerlerinin fotoğrafları...

6323315c86b24a4e4c5104ad.jpg

Ukrayna'yı işgali yedi aydır süren Rusya'da işler gittikçe sarpa sararken, savaşı kaybetmeye adım adım yaklaştıklarını anlayan Rus yetkililer ne yapacaklarını şaşırdı. Dün aldığı ağır darbelerin arındnan arkasına bakmadan kaçan Rus ordusundan geriye kalanlaron görüntüleri ortaya çıkmış ve infial yaratmıştı. Ukrayna'nın en büyük ikinci şehri Harkov çevresindeki Rus işgalciler, birkaç gün içinde peş peşe aldıkları ağır darbelerle geri çekilme kararı almıştı. Harkov'daki hezimetin nedenleri Rus çevrelerinde tartışılırken, bu hamle, Putin'in suçu ordu komutanları ve Savunma Bakanlığı'na yıkma çabası olarak yorumlanmıştı.

Rus askerlerinin artan kayıplar nedeniyle Ukrayna'da savaşmayı reddettiği haberleri gündeme bomba gibi düşmüş, yerde yatan teslim olmuş Rus askerlerinin fotoğraflarının yarattığı şok dalgaları tsunami gibi yayılmıştı. Luhansk Valisi Serhiy Haidai, "Ölülerin sayısının 43 bine yaklaştığı ortaya çıkmaya başladığından beri Rus birlikleri, Ukrayna topraklarında savaşmayı reddediyor, yaralı işgalcilere yapılan ödemeler durduruldu" demiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:
6323319486b24a4e4c5104b4.jpg


Alıntı Metni

KATİL VE TECAVÜZCÜLERE AF

Moskova, Ukrayna'da savaşacak asker bulmakta gitgide zorlanırken, Putin'in 'şefi'ni bir Rus hapishanesinde gösteren görüntülerin yayılması, durumun tahmin edilenden de kötü olduğunu ortaya koydu. Wagner'in 61 yaşındaki patronu Yevgeny Prigozhin, geçmişte işledikleri korkunç suçlar nedeniyle hapse atılmış azılı suçlulularla pazarlık yaparken görüntülendi. Prigozhin, Ukrayna'da altı ay boyunca savaşan katil ve tecavüzcülere, sağ çıkmaları halinde af teklif ederken görüldü.

"Putin'in şefi" olarak anılan Yevgeny Prigozhin, mahkumlara Ukrayna'da yakalanmak yerine bir kendileri bir de düşman için el bombası tutarak, kendi canlarını almaları gerektiğini söyledi.

"SAVAŞ KAHRAMANI OLABİLİRSİNİZ"
632331ee86b24a4e4c5104bb.jpg


GİZLİ GÖRÜNTLER SIZDIRILDI


Görüntüler, Prigozhin'in işledikleri korkunç suçlar nedeniyle hapse girmiş mahkumlara, "savaş kahramanı" olabileceklerini söylediğini gösteriyor. Onlara "Bu zor bir savaş, diğerlerinin yakınından bile geçmez" dediğini gösteriyor. Adam sözlerine şöyle devam ediyor:

Alıntı Metni

Eski bir Gulag esir kampı bölgesi olan Mordovia'daki yüksek güvenlikli cezaevinde, gri gökyüzü altında yüzlerce mahkûma yaptığı konuşma, yakın zamanda sadakatinden dolayı "Rusya Kahramanı" ilan edilen Vladimir Putin'in "şefi" lakaplı Prigozhin'in bizzat kendisinden geliyor.
6323330286b24a4e4c5104c4.jpg


Katiller, seks suçluları ve hırsızlara, kanlı savaşta cephede altı ay hayatta kalmaları halinde anında özgürlük ve Putin'den af sunuyor. Ölenlerin ise katil ya da tecavüzcü olarak değil, 'kahraman olarak' gömüleceğini söylüyor.
632332c386b24a4e4c5104bf.jpg


Ukrayna tarafından ele geçirilmekle karşı karşıya kalanlara, düşman eline düşmek yerine kendilerini öldürmeleri için el bombası kullanmaları emrediliyor. Kaçan hükümlü askerlerinse anında kafalarına kurşun sıkılarak idam edilecekleri söyleniyor.

Gizlice çekilen görüntülerde, 61 yaşındaki Prigozhin'in Putin tarafından Ukrayna'da konuşlandırılan Wagner özel ordusunu temsil ettiğini itiraf ettiğini de gösteriyor. Rusya daha önce, en tehlikeli mahkumlarını savaşçı olarak görevlendirdiği için binlerce mahkumu işe aldığı bilinen Wagner ile bağlantıyı reddetmişti.

YASAKLARI BİR BİR SAYDI

"Putin'in şefi" olarak anılan Yevgeny Prigozhin, kendini tanıtırken mahkumlara şöyle diyor:
632332d286b24a4e4c5104c1.jpg


Alıntı Metni

Varlığı Kremlin tarafından yıllardır reddedilen, ancak Putin'in emrinde olduğu düşünülen kiralık bir ordu olan Wagner, Rusya'nın doğrudan askeri müdahalesi dikkatleri üzerine çekeceği için, dünyanın çeşitli bölgelerinde Kremlin adına savaşlarda kullanılıyor. Wager'ın, askerleri tarafından savaş suçları, tecavüz ve işkence iddialarının yaygın olduğu Afrika, Orta Doğu ve Güney Amerika'da faaliyet gösterdiğine inanılıyor. Prigozhin'in de ağır kayıplar verdikten sonra hapishanelerden eleman aldığı düşünülüyor. İddiaya göre, ön saflarda altı ay boyunca savaşmaya istekli olmaları koşuluyla, katillere hapis cezalarından af teklif ediliyor. Bugün ortaya çıkan görüntüler de, bu iddiaların tamamının doğruluğunu destekliyor.

Prigozhin, görüntülerde hükümlüleri şöyle uyarıyor:

Alıntı Metni

DÜŞMAN SİPERİNİ BASIP BIÇAKLA ÖLDÜRDÜLER

Kremlin ziyafetlerinde şef olduktan sonra güvenilir bir Putin destekçisi olan multi-milyoner Prigozhin, Haziran ayında St Petersburg'daki bir hapishaneden, Putin uğruna savaşmaları için gönderdiği ilk 40 mahkûmun "düşman siperlerini basıp onları bıçakla öldürdükleriyle" övünmüştü.
6323331086b24a4e4c5104c6.jpg


Prigozhin, testleri geçmeleri halinde seks suçluları ve uyuşturucu bağımlılarının da savaşa gönderdiğini kabul ediyor.

"Seks suçlarından hapse atılanlara büyük özen gösteriyoruz, ancak insanların hata yaptığını da anlıyoruz" diyor ve mahkumları saldırı birliklerine dönüştüreceğine ant içiyor:

Alıntı Metni

CEZASI İDAM

Fikir değiştirenlere işte şöyle bir uyarıda bulunuyor Putin'in şefi:

Alıntı Metni

Savaş yanlısı ve Kremlin'e sadık haber kaynakları, videodaki kişinin Prigozhin olduğunu doğruladı.
 
Üst Alt