SON DAKİKA: Güvenlik kamerası kayıtları kan dondurdu! DNA kalıntısı olayları çözdü

6318615b86b24504a4ff16b9.jpg

Tarih 2 Eylül 2022. Öğretmen Eliza Fletcher, henüz gün doğmadan, sabah 04.00 sularında evinden çıktı ve üniversite kampüsünün çevresinde koşmaya başladı. Hava karanlıktı ancak koşmayı seven 34 yaşındaki anaokulu öğretmeni için bu bir sorun değildi.

İki çocuk annesi Eliza Fletcher koşuya başlamadan yalnızca dört dakika önce ise, siyah renkli bir araç öğretmenin rotasına park etmişti.

Saatler 04.20'yi gösterirken, SUV tipi araçtan inen bir adam öğretmene koşarak yaklaştı. Saldırgan, kendisiyle mücadele eden Eliza Fletcher'ı zorla aracına bindirdi.

Güvenlik kamerası görüntüleri, aracın hareket etmeden dört dakika kadar park yerinde kaldığını gösteriyordu.

631860df86b24504a4ff16af.jpg


Saat 06.45. Bisikletiyle ilerleyen Miles Fortas adlı şehir sakini, Fletcher'ın cep telefonunu buldu. Fortas'ın neler olduğuna dair hiçbir bilgisi yoktu, telefonu Fletcher'ın ailesine götürdü.

Saat 07.45. Anaokulu öğretmeni olan Eliza Fletcher'ın kocası Richard, polisi arayıp eşinin sabah koşusundan geri dönmediğini bildirdi. Harekete geçen polis ekipleri, öğretmenin su şişesini olay yerinin yakınındaki bir evin önünde buldu.

631860f786b24504a4ff16b1.jpg


Aynı gün, 3.2 milyar dolarlık bir yazılım şirketinin sahibi olan Fletcher'ın ailesi, bir video mesajı yayımlayıp öğretmenin bulunmasını sağlayacak bilgiye sahip kişilere 50 bin dolar ödül teklif etti.

Kan donduran detayların ortaya çıkacağını henüz kimse tahmin etmiyordu. Polis, neredeyse her gün koşan ve Boston Maratonu'na birçok kez katılan Eliza Fletcher'ı aramak için seferber oldu.

6318610386b24504a4ff16b3.jpg


ABD'nin Tennessee eyaletine bağlı Memphis kentinde koşuya çıkan öğretmeni kaçıran Cleotha Abston, suçlu bulundu. Daha önce yine insan kaçırmaktan 20 yıl hapis yatan 38 yaşındaki erkeğin DNA örneklerine, bir çift sandalette ulaşıldı.

Son kez Memphis Üniversitesi etrafında koşarken görülen Eliza Fletcher, geçen hafta Cuma gününden bu yana kayıptı. ABD medyasının manşetlerine taşınan öğretmen Fletcher'ın kaçırılma görüntülerinde, 34 yaşındaki kadına bir erkeğin yaklaştığı görülüyordu.

Görüntüdeki adam, 2 Eylül Cuma sabahı çok erken saatlerde, saat 04.00 sularında koşuya çıkan öğretmeni kısa bir mücadelenin ardından SUV model bir araca zorla bindirdi.

63171f2886b2452ea86fb9d7.jpg


Sabah koşusundan eve dönmeyen Eliza Fletcher'ın ailesi, Cuma günü polise kayıp bildiriminde bulundu.Kadın öğretmeni arayan Memphis polisi, Cumartesi günü iki yıl önce hapisten çıkan Cleotha Abston'u tutukladı. Polise göre, öğretmenin kaçırıldığı aracın Abston'ın yaşadığı yerdeki bir kişiyle bağlantısı var.

Polis ayrıca, video kaydına göre Eliza Fletcher'ın kaçırılırken ciddi şekilde yaralandığını belirtti.


Polise bilgi veren görgü tanıkları ise, Abston'ı öğretmeni kaçırdığı SUV tipi aracını temizlerken gördüklerini söyledi.

Saldırgan Eliza Fletcher'ı kaçırdıktan sonra iki buçuk saat araç kullanıp kardeşi Mario Abston'ın evine gitti. Memphis'e iki buçuk saat mesafedeki eve varır varmaz da, aracını temizledi. Kardeşi ve diğer görgü tanıkları, sabahın erken saatlerinde aracın temizlenmesini oldukça 'tuhaf' karşıladı.

6318606486b24504a4ff16a7.jpg


Fox News, yeni ortaya çıkan güvenlik kamerası kayıtlarında Abston'ı aracını temizlerken gösteren görüntüleri yayınladı.

Pazartesi günü ise polis Memphis'in dışında bir cesedin bulunduğunu Twitter mesajıyla duyurdu ancak cesedin kime ait olduğunu açıklamadı.New York Post, Pazartesi sabaha karşı 05.00'te ulaşılan cesedi 'Eliza mı?' manşetiyle sayfasına taşıdı.

6318612b86b24504a4ff16b6.jpg


Milyarder ailenin korkulu bekleyişi sürerken, Memphis polisi Salı günü bulunan cesedin Eliza Fletcher'a ait olduğunu açıkladı. Araç izlerini fark eden polis ekipleri, cesede boş bir evin arkasında ulaştı. Polisler ayrıca, evin arkasından 'keskin bir çürüme kokusu' geldiğini söyledi.

Kurbanın sabah koşusuna çıkarken giydiği mor şort ise, yakınlardaki bir çöp kutusunda bulundu.

63171fcd86b2452ea86fb9da.jpg


AP haber ajansı, cesedin kimliğinin doğrulandığı açıklamanın günlerdir süren geniş çaplı aramanın ardından geldiğini bildiriyor. Köpekler, uzaktan kumandalı araçlar ve bir helikopterin kullanıldığı arama, Amerikan medyası tarafından yakından takip ediliyordu.

Cesedin bulunmasından sonra açıklama yapan milyarder Fletcher ailesi, kayıp nedeniyle yıkıldıklarını ve darmadağın olduklarını duyurdu.

631860b686b24504a4ff16ab.jpg


DİDİK DİDİK EDİLDİ


Amerikan medyasındaki haberlerde, kadın öğretmeni kaçıran Cleotha Abston'ın suç kayıtları didik didik edildi. Abston, henüz 16 yaşındayken, Memphis'in tanınmış avukatlarından Kemper Durand'ı silah zoruyla kaçırdı.

Abston, başına silah dayadığı avukatı kendi otomobilinin bagajına kilitledi. Saatler sonra bagajdan çıkardı, Durand'e bankadan para çekip aracını bir akaryakıt istasyonuna sürmesini söyledi.

Genç suçlunun planı, akaryakıt istasyonuna silahlı polislerin girmesiyle tepetaklak oldu. Avukat Durand 'imdat' diye bağırdı, Abston araçtan inip kaçmaya başladı.

6317205f86b2452ea86fb9ea.jpg


Polis ekiplerinin kısa sürede yakaladığı Abston, bir yıl sonra, 2001'de ağırlaştırılmış insan kaçırma ve soygun suçlarından 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Tanınmış avukat Durand ise, yaşadıklarını "Abston'dan kaçabildiğim için olağanüstü şanslıydım. Kaçamasaydım yüksek ihtimalle öldürülecektim" diyerek anlatacaktı.

Avukat, Cleotha Abston hapiste cezasını çekerken 2013 yılında hayatını kaybetti.

2020 yılında hapisten salıverilen Cleotha Abston, artık 36 yaşındaydı.

Abston, 2000 yılındaki insan kaçırmadan önce ise çocuk yaşlarda hırsızlık, ağır yaralama, silahlı saldırı ve tecavüzle suçlanmıştı.

631860cb86b24504a4ff16ad.jpgAP, Eliza Fletcher'ın yakınlarının da katıldığı ilk duruşmada Abston'a insan kaçırma, kanıtları karartma, hırsızlık, kimlik hırsızlığı ve sahte kredi kartı kullanma gibi suçlamalar yöneltildiğini aktarıyor.

510 bin dolar kefalet belirlenen saldırgan, söz konusu miktarı ödemek için herhangi bir çaba harcamayacağını söyledi. Abston'ın ayrıca bir avukatı da bulunmuyor, yargıç davada saldırganı temsil etmesi için bir kamu avukatı atadı.

Mahkemede birinci dereceden cinayetle yargılanan Cleotha Abston, bugün bir kez daha hakim karşısına çıkacak.

Tennessee eyaletinin bazı önde gelen Cumhuriyetçi politikacıları, önceki insan kaçırma suçundan erken tahliye edilen Abston'ın tüm cezasını çekmesi halinde öğretmenin halen hayatta olacağını savunan hızlı bir tartışma başlattı.

24 yıl hapis cezası alan saldırgan, 20 yıl sonra 2020 yılında tahliye edilmişti.

Kaçırdıkları genç kızı 7 yıl kutuya hapsettiler!
Boğazında orakla yere çivilenmiş halde bulundu!
Şimdi kocası olmadan evden çıkamıyor
 
Üst Alt