SON DAKİKA HABERLER: Yunan medyasında manşet: 'Türkler kontrolden çıktı!'

630c908886b2471080d7e9e0.jpg

Rus S-300 hava savunma sistemlerinin Akdeniz üstünde uçan Türk F-16'larına kilitlendiği haberleri, gerilimi yeni bir boyuta taşıdı. Türkiye, Yunanistan'ın Girit Adası'na konuşlu S-300 sistemine ait hedef takip ve füze güdüm radarıyla Rodos Adası'nın batısında yaklaşık 3 bin metrede uçan bir F-16 jetine füze kilidi attığını açıkladı.

Türkiye'nin açıklamalarına katıldığı bir radyo yayınında yanıt veren Yunan hükümet sözcüsü Yannis Oikonomou, "Yanımızda olan müttefiklere sahibiz" deyip Atina'nın 'caydırıcılık' yeteneğinin bulunduğunu ileri sürdü.

Kathimerini gazetesi, 'Ankara'dan yeni meydan okumalar' başlığını tercih etti, CNN Yunanistan 'Yeni Türk provokasyonu' gibi skandal bir başlık attı.

Eleftheros Typos gazetesi ise Milliyet'in 'Yunanistan ateşle oynuyor' manşetini okurlarına aktardı. Türk medyasında S-400'lerin devreye alınmasını isteyen haberlerin yer aldığını belirten Eleftheros Typos'taki bir başka haberin başlığı, 'Erdoğan yeni bir dizi meydan okumaya hazırlanıyor' oldu.

630c8f9686b2471080d7e9d0.jpg


Ta Nea gazetesi, 'Yanlış bilgi cümbüşü-Türk medyası: Haydi S-400'leri harekete geçirelim' başlığıyla bir habere yer verdi.

630c8f5086b2471080d7e9ca.jpg


Gazetedeki bir diğer haber ise, 'Drone kalkanında son aşama' başlığını taşıyor. Habere göre, özellikle son bir yıldır Türk insansız hava araçlarına karşı çare arayan Atina yönetimi çok yakında hamlesini yapıyor. Ta Nea, Yunanistan'ın kullanacağı sistemin Türk drone'larını Ege Denizi semalarında tespit edip 'körleştireceğini', hatta yazılımlarını bozabileceğini iddia etti.

630c8f9f86b2471080d7e9d2.jpg


'Türkler kontrolden çıktı-Hadi S-400'leri çalıştıralım' başlığıyla bir haber yayımlayan Yunanistan'ın en popüler internet sitelerinden in.gr, "Onlar S-300 konusunu gündemden düşürmüyor, Yunanistan'ın iddialarını reddediyorlar" ifadesine yer verdi.

İnternet sitesi, Ankara'dan yapılan ilk açıklamayı ise 'Türkler gerilim sahnesi kuruyor-Atina'nın S-300 haberlerine tepkisi ne oldu? başlığıyla sundu.

630c8fc386b2471080d7e9d4.jpg


To Vima gazetesi, 'Türkiye provokatif uçuşlara devam ediyor' başlıklı haberinde Türk insansız hava araçlarının Ege Denizi'ndeki Certe ve Koçbaba adaları (Kandeliussa ve Levitha) üstünde belirdiğini ileri sürdü. 'Provokasyon'ların dinmek bilmediğini savunan gazete, Türk dronelarının 27 Ağustos Cumartesi sabahı tespit edildiğini aktardı.

630c8fed86b2471080d7e9da.jpg


Ayrıca 'Ankara nereye gidiyor?' başlığıyla bir analize yer veren To Vima gazetesi, Türk-Yunan ilişkilerinin daha da fazla karmaşık hale geldiğini yazdı.

Michos Panagiotis imzalı analizde, Türkiye'nin son günlerde dile getirdiği Yunanistan'ın 'tehlikeli ve saldırgan' hamlelerinin Atina'da endişeye yol açtığı kaydedildi.

Ankara'nın duyurduğu olayın Atina tarafından apar topar 'reddedildiğini' belirten To Vima, Türkiye'nin asılsız haberler yaydığını ileri sürdü. Analize göre, Türkiye Yunanistan'ı saldırgan olarak spot ışıklarının önüne koyarken, 23 ve 25 Ağustos'taki benzer olaylar hatırlatıldı.

YUNANİSTAN KENDİNİ ELE VERDİ


Türk ve Yunan savaş uçakları, Ege Denizi üstündeki NATO görevinde geçen hafta karşı karşıya geldi. Kuzey Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) en büyük ikinci ordusuna sahip Türkiye, ittifak görevi için 23 Ağustos Salı günü savaş uçaklarını havalandırdı.

Türkiye'nin batısındaki Ege Denizi'nde ilerleyen F-16 jetlerine, önemli NATO görevi sırasında ittifakın bir başka üyesi Yunanistan tarafından radar kilidi atıldı. Yunan savaş uçaklarına karşılık verildiğini duyuran Ankara, Atina yönetiminin Ege Denizi üstünde Türkiye'yi taciz edebilmek için NATO görevlerini bile riske attığını belirtti.

Ege Denizi'ndeki eşine az rastlanır olay Türkiye tarafından NATO'ya aktarıldı.

Yunanistan tarafı ise, Yunan hava sahasına saat 10.57'de giren ilk jetin Kerpe ve Kasos adalarının kuzeybatısındaki Divounia'da yaklaşık 9 bin metre yükseklikte uçtuğunu ileri sürdü. Atina, ikinci F-16 savaş uçağının ise üç dakika sonra Girit ve Kerpe'nin kuzeyindeki küçük ada Kamilonisi semalarında göründüğünü savundu. Ancak Yunan medyasındaki haberlerde, Yunan hava sahasından geçen bir Amerikan B-52 bombardıman uçağı ı öne çıkarıldı.

630c905a86b2471080d7e9dd.jpg


ABD'LİLERİN YAYINLADIĞI FOTOĞRAF


NATO uçuşu sırasında güneybatıdan Yunanistan'a yaklaşan ünlü bombardıman jeti B-52'ye geçmişte Yunan savaş uçakları eşlik ediyordu ancak son uçuşta böyle bir uygulama gerçekleşmedi.

Haberlere göre, B-52 Ege Denizi üstüne ulaştığında bilinmeyen beş uçak Kerpe semalarında radarda belirdi ve Amerikan bombardıman jetinin rotasına giriş yaptı. Bunun üzerine Yunan hava kuvvetleri de Girit Adası'nda konuşlanan savaş uçaklarına kalkış emri verdi.

Yunan medyası, Atina'nın Türk jetlerinin NATO görevi için Ege Denizi üstünde uçacağından haberdar olduğunu ve F-16'ların bir saat erken Yunan hava sahasına girmesinin krize yol açtığını ileri sürdü.

ABD ordusu ise, söz konusu olaydan birkaç gün sonra Türk F-16'larının eşlik ettiği B-52 bombardıman jetinin fotoğrafını resmi internet sitesiden yayımladı.

Türkiye'ye göre Ege Denizi'ndeki sorunların ana başlıkları; deniz yetki alanları yani, kara sularının genişliği ve kıta sahanlığı, hava sahaları, aidiyeti belli olmayan adacık ve kayalıklar ile Yunanistan'ın Doğu Ege Adaları'nı silahlandırması. Atina'ya göre ise Ege Denizi'nde iki ülke arasında sadece tek bir anlaşmazlık var; o da kıta sahanlığı.

Doğu Akdeniz'de birbirine rakip olan NATO üyesi Türkiye ve Yunanistan arasındaki en temel sorunlardan biri, Atina'nın 10 mil olarak ilan ettiği hiçbir uluslararası kurala uymayan hava sahası. Dünyada kabul edilen yöntem, hava sahasının genişliğinin kara sularıyla aynı olması. Bu da, 6 millik bir mesafe demek.

Türkiye, Yunanistan'la arasındaki 6 ila 10 mil arasındaki mesafeyi uluslararası hava sahası olarak tanıyor. Atina ise, söz konusu mesafeye giren Türk jetlerini ihlalle suçluyor.

Yunanistan'ın 1990'larda kara sularını 12 deniz miline çıkarma hamlesi ise Türkiye'nin askeri önlemler de dahil sert tepki göstereceğini duyurmasıyla askıya alındı.

Amerikan B-52 jeti Ege üstündeydi
Yunan medyası ağzındaki baklayı çıkardı!
Yunanistan ateşle oynuyor!
 
Üst Alt