SON DAKİKA: Putin'in eşine az rastlanır görüntüleri! Rus medyası yayınladı...

6319c26586b2472a6c6fcfd5.jpg

Güney cephesinde karşı taarruz başlatan Ukrayna ordusu doğudaki Balakliya'da Rus işgalcilere sürpriz yaptı, resmi bir törende uyuklayan Vladimir Putin'in görüntüleri ise gözden kaçacak gibi değil.

Ukrayna'nın ikinci büyük şehri Harkov yakınlarındaki Balakliya'daki çatışmalar, Rus işgalcilerden geri alınan Bayrak köyü çevresinde yoğunlaştı. Rus birlikleri topçu atışlarıyla Ukrayna ordusunu durdurmayı deniyor.

Ukraynalılar, askerlerini karşı taarruzun devam ettiği güneydeki Herson'a sevk eden Rus ordusunu gafil avladı. 24 Şubat tarihinde başlayan Rus işgalini yakından izleyen Savaş Araştırmaları Enstitütüsü (ISW), Harkov çevresinde oldukça zayıflayan Rusların Ukrayna birliklerini geri püskürtmek için askerlerini yeniden bölgeye taşıdığını bildiriyor.

Ukrayna ordusu, Balakliya etrafında neredeyse 20 kilometre ilerledi ve 400 kilometrekarelik bir alanı Rus işgalcilerden temizledi.

6319bdfc86b2472a6c6fcf8b.jpg


Rus askeri bloggerlar ise, Ukraynalıların Rusların sevkiyat rotasını kesmeyi hedeflediğini, Kupyansk ve İzyum'a doğru ilerlemeyi planladığını yazıyor. Fazlasıyla kritik bir jeopolitik konuma sahip İzyum, özellikle Rus işgalciler için hayati bir ikmal noktası.

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, Rus işgali altındaki birçok yerleşim biriminin kurtarıldığını belirtip cephe hattından 'güzel haberler' geldiğini söyledi. Geri alınan yerlerin adını vermeyen Zelenskiy, Ukrayna bayrağının yeniden dikildiği noktaların ismini henüz paylaşmayacağını aktardı.

6319be0786b2472a6c6fcf8d.jpg


PİLOTUN AKIBETİ BİLİNMİYOR


Ukrayna ordusu, Balakliya'nın hemen kuzeydoğusunda yer alan Volokhov Yar'da alçaktan uçan bir Rus Su-25 savaş uçağını füzeyle düşürdü.

Bir tarlanın üstünde vurulan Su-25 jetine, omuzdan ateşlenen hava savunma füzesi MANPAD fırlatıldı. Jetin arkasından gelen bir başka Rus savaş uçağı ise saldırıdan kurtulmayı başardı.

Ukrayna ordusunun yayınladığı videoda askerlerin önce İngilizce 'Evet, evet' diye bağırdığı, peşinden Rusça 'Düştü' dediği duyuldu. Yere çakılırken dumanların gökyüzüne yükseldiği savaş uçağının zeminde ise birkaç kez sıçradığı görüldü.

6319be1186b2472a6c6fcf8f.jpg


Rus kaynaklar, pilotun kendisini fırlatarak uçaktan atladığını ve bölgeden tahliye edildiğini bildiriyor ancak kanıtlayan herhangi bir görüntü paylaşılmış değil.

Geride kalan yaklaşık yedi ayda kara birliklerine doğrudan destek için tasarlanan 16 Rus Su-25 jeti, Ukraynalılar tarafından düşürüldü.

6319be4586b2472a6c6fcf9a.jpg


RESMİ MEDYA EKRANA GETİRDİ

Ukrayna'da saplandığı bataktan çıkamayan ve hafta içinde Rusya'nın en doğusundaki Vladivostok'taki tatbikatı izleyerek moral bulan Vladimir Putin, katıldığı bir toplantıda uyukladı.

Vladivostok yakınlarındaki Russky Adası'nda gerçekleşen turizm başlıklı Devlet Konseyi Başkanlığı toplantısında Putin'in yanı sıra üst düzey Rus yetkililer vardı.

Rus medyası tarafından ekrana getirilen görüntülerde, 69 yaşındaki Vladimir Putin'in yanı sıra diğer yetkililerin de şekerleme yaptığı görüldü.

6319be5186b2472a6c6fcf9d.jpg


İngiliz medyası Rus liderin sağlık sorunları nedeniyle 'tükenmişlik' yaşadığını yeniden gündeme getirirken, Vladivostok ile Moskova arasındaki zaman farkının yedi saat dilimi olduğunu hatırlattı.

Çin'den gelen 3 bin askerin de yer aldığı Vostok-2022 tatbikatı için Vladivostok'a uçan Putin, gövde gösterisini izlediği karargaha topallayarak girdi.

6319be5f86b2472a6c6fcf9f.jpg


Ukrayna'nın başkenti Kiev çevresinde henüz işgalin birinci ayı dolarken ciddi bir hezimet yaşayan Rus ordusu, ilkbaharda Donbas'taki Lugansk bölgesini tamamen ele geçirdi. Güneydeki Mariupol gibi şehirler ise, haftalarca bombardımana tutuldu ve haritadan silinerek işgal edildi.

Ancak yaz mevsimi başında Batılı ülkelerin özellikle HIMARS gibi uzun menzilli füze sistemlerini Ukrayna'ya göndermesi, Rusya için kabusun başlamasına yol açtı. Donetsk'teki ilerleyişi duran Rus birlikleri, güneyde ise Ukrayna ordusunun karşı taarruzuyla yüzleşti.

6319be6b86b2472a6c6fcfa1.jpg


Ukrayna ordusu Herson'a doğru yaklaşırken, işgal yöneticileri ise Rusya'ya katılmak üzere planlanan referandumu ertelemek zorunda kaldı. Putin, 2014'te Kırım Yarımadası için benzer bir taktik uygulamış ve Kırım Tatarlarının boykot ettiği referandum sonucunda yarımada Rusya'ya bağlanmıştı.

On binlerce askeri Ukrayna'da ölen ya da yaralanan Rusya lideri Putin, gözünü Kuzey Kore'ye çevirdi. Amerikan istihbaratı, Moskova'nın Kim Jong-un'dan milyonlarca top mermisi ve roket satın aldı. Kuzey Kore daha önce Putin'e Ukrayna'da savaşmak üzere 100 bin asker yollamayı teklif etmişti.

İşgale karşı direnen Ukrayna'ya ise ABD'nin başını çektiği Batılı ülkeler değeri 20 milyar dolara yaklaşan silah yardımı yaptı. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Kiev yönetimine sevk edilecek 675 milyon dolarlık yeni silah paketini bugün duyurdu.

Çin ordusu Rusya'da
Savaşın kaderini değiştirecek hamle!
İki aktörün Rusya’ya girişi yasaklandı
 
Üst Alt