‘Tamamını geri alacağız!’

631e5cf286b24721680455cd.jpg

Zelenskiy, tüm Donetsk bölgesinin kurtarılacağını öne sürdü.

Ulusa sesleniş konuşmasında sahadaki son gelişmeleri değerlendiren Zelenskiy, barışın sadece Ukrayna bayrağıyla geleceğini ifade ederek, “Ukrayna her zaman geri döner. Bunu iyi şekilde gösteriyoruz. Tüm Donetsk bölgesi kurtarılacak, Ukrayna, gerektiği gibi, topraklarımızın her yerinde olması gerektiği gibi yeniden güvende ve mutlu olacak. Rusya sadece keder ve ıstırap getirdi. Barış olacak. Barış, Ukrayna bayrağıyla, ordumuzla gelecek” ifadelerini kullandı.

‘En iyi seçenek’

Ordunun kurmaylarıyla görüşmelerinin sürdüğünü ve gerekli adımların atıldığını belirterek, “Başkomutanlık karargahıyla bir toplantı yaptım. Operasyon bölgelerinin komutanları, ön saflardaki duruma ilişkin raporlar sundu. Gerekli kararlar alındı... Askerlerimizin cephede farklı yönlerde hareketi devam ediyor. Şu an itibariyle, Eylül ayının başından bu yana aktif faaliyetlerin bir parçası olarak, topraklarımızın yaklaşık 2 bin kilometresi kurtarıldı” dedi. Buna Harkov bölgesindeki 30 yerleşim yerinin de dahil olduğu açıklandı. Zelenski, Rusyarın çekilmesine ilişkin de şunları söyledi:

“Sonuçta Rusların kaçması, onlar için en iyi seçenektir. Ukrayna’da işgalcilere yer yok ve olmayacak. Ancak bir kez daha vurguluyorum; Rus askerleri veya güvenlik güçleri Rusya’ya dönmekten korkuyorsa, askerlerimiz tarafından esir alınan alınan herkese Cenevre Sözleşmelerine göre muamele edileceğini garanti ediyoruz.”

Zaporijya’da faaliyet tamamen durdu

Ukrayna’yı işgal eden Rus ordusunca Mart ayında ele geçirilen Zaporijya Nükleer Santrali’nde üretimin tamamen durduğu açıklandı. Santralin işletmesinden sorumlu Ukrayna’nın resmi kurumu Energoatom, santralin işler haldeki son reaktörünün de kapatıldığı bildirildi. Bölgedeki çatışmalar yüzünden Zaporijya Santrali’nin 6 reaktörünün elektrik şebekesiyle bağlantısı geçen hafta kesilmiş, reaktörler sadece bir kaç gün daha soğutma sistemlerine yetecek kadar elektrik üretmişti.

Energoatom, santrale dışarıdan gelen elektrik hattının kesilmesi riskinin yüksek olduğunu, bu durumda reaktörleri soğutmak ve nükleer erimeyi önlemek için acil durum dizel jeneratörlerinin devreye alınacağını bildirdi. Energoatom, Rus güçlerinin bir an önce Zaporijya Santrali’ni terk etmesini ve santral çevresinde askerden arındırılmış bölge oluşturulmasını istedi. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı da santral çevresinde güvenli bölge oluşturulması talebinde bulunuyor.
 
Üst Alt