Ürküten gerilim

6320f98f86b24541b0ebe5dd.jpg

DIŞ HABERLER -Boşaltmaları gereken bölgelere mayın döşeyen Ermenistan askerlerinin önceki gece Azerbaycan güçlerine ateş açmasıyla başlayan çatışmalar, bölgede tansiyonu yeniden yükseltti. Çatışmalarda 50’ye yakın Ermenistan askeri öldürülürken, 50 Azerbaycan askeri şehit oldu. Türkiye’den ABD’ye kadar pek çok ülke ve teşkilattan itidal çağrıları yapıldı. Tarafların, ateşkes konusunda anlaştığı belirtiliyor.

Komutanlarla bir toplantı yapan ve son durumu değerlendiren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e, sınırdaki durumla ilgili raporlar sunulurken, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin devlet sınırında yaptığı provokasyonların önlendiği ve gereken tüm görevlerin yerine getirildiği belirtildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, yaşanan gerilimin sorumluluğunun tamamen Ermenistan’a ait olduğuna dikkat çekilerek, sınır boyunca operasyonel durumun Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nce kontrol altında tutulduğu kaydedildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, çatışmalarda 50 Azerbaycan askerinin şehit olduğunu açıkladı.

Ateşkese gidildi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise, sınırda yaşanan çatışmada 49 Ermenistan askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bazı kaynaklarsa, ölü sayısının 180 ile 200 arasında olduğunu iddia ediyor. Paşinyan, bununla birlikte Fransız ve Rus liderlerle görüşerek destek istedi. Erivan’ın, resmen Moskova’dan yardım talep ettiği belirtilirken, Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de, gerilimin azaltılması yönünde çaba gösterdiği vurgulandı.

Türkiye, Ermenistan’a provokasyonlara son verme çağrısı yaparken, ABD de, çatışmaların bitirilmesini istedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, sorunların çözümüne yönelik geçtiğimiz yıllarda imzalanan anlaşmalara uyulması çağrısı yaparak, “Rusya’nın arabuluculuğu sonucunda varılan anlaşmaların eksiksiz olarak uygulanmasını bekliyoruz. Tarafları, itidalli davranmaya ve ateşkese kesinlikle uymaya çağırıyoruz” denildi. Bununla birlikte, Rusya, tarafların, Moskova’nın arabuluculuğu sayesinde ateşkes konusunda anlaştığını ve çatışmaların durduğunu bildirdi. Rusya, ateşkesin tam olarak uygulanmasını umduğunu da belirtti.

Öte yandan Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalar konusunu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşıyacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamaya göre; Erdoğan, Ermenistan’ın provokasyonlarında şehit olan 50 Azerbaycan askeri için Aliyev’e taziyelerini iletti. Aliyev de taziye dilekleri nedeniyle Erdoğan’a teşekkür etti. Erdoğan, Türkiye’nin her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu söyleyerek, iki ülke arasındaki dayanışmaya vurgu yaptı.

Azerbaycan’dan BM’ye mektup

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına mayın döşemek dahil yasa dışı adımlarına ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu ve BM Güvenlik Konseyi’ne bir mektup gönderdi. Bayramov mektupta, 15-22 Ağustos tarihleri arasında sadece Laçin bölgesinde 1.318 anti-personel mayının tespit edilmesinin, tehdidin büyüklüğünü gösterdiğini vurgularken, Ermenistan’ın Kasım 2020’de imzalanan üçlü bildiriye aykırı davranarak Azerbaycan topraklarında askeri faaliyetlerini durdurmadığını belirtti. Mektupta, Ermenistan’ın savaş suçlarının durdurulması ve cezalandırılması gerektiği kaydedildi.
 
Üst Alt