Ukrayna taarruzda!

631d05ac86b24a4a5c54c436.jpg

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Rus işgali altındaki topraklarını kurtarmak adına karşı taarruza geçen Ukrayna son günlerde ciddi bir ilerleme sağladı. Hem güneyde Herson bölgesinde hem de kuzeyde Harkov’da taarruza geçen Ukrayna birliklerinin kazanım sağladıkları ve Rusları bazı noktalarda geri çekilmeye zorladıkları görülüyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülkenin güneyi ve doğusunda son bir haftada bin kilometrekarelik bir alanı Rusya’dan geri aldıklarını söyledi. Buna Harkov bölgesindeki 30 yerleşim yerinin de dahil olduğu açıklandı.

Nitekim Rusya’nın Harkov etrafında işgal ettiği bölgelere atadığı yönetici Vitali Gançev de gelişmeleri doğrularken, Ukrayna’nın “önemli bir zafer kazandığını” söyledi. Rus televizyonuna konuşan Gançev, Ukrayna birliklerinin Rus savunma hattını aştığını belirtti. Gançev, “Düşman mümkün olduğunca geciktiriliyor, ancak birkaç yerleşim yeri şimdiden Ukrayna askerlerin kontrolü altına girdi” dedi.

Kilit kente girdiler

Ukrayna’nın bölgede kilit önem taşıyan Kupyansk kentine girdiği ifade ediliyor. İşgalin başlamasından sadece bir hafta sonra düşen Kupyansk, bugüne dek Rus güçleri için önemli bir ikmal noktasıydı.

Bununla birlikte Rusya’nın bu önemli noktayı kaybetmemek adına bölgeye takviye kuvvet gönderdiği öğrenildi. Rusya’nın bölgeye hem karayoluyla hem de her biri 80 asker taşıyabilen dev Mi-26 helikopterleriyle takviye gönderdiği düşünülüyor. Öte yandan Rusya, Ukrayna’nın ilerlemesine karşılık olarak Harkov’da şehir merkezini vurdu ve en az 10 kişiyi yaraladı.

Ukrayna ordusunda görevli Tuğgeneral Oleksiy Gromov, Harkov başta olmak üzere bölgedeki son duruma ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Askeri birliklerimiz, düşman hatlarının 50 kilometre ötesine geçti” dedi. Bu, doğrulanması durumunda Ukrayna birliklerinin en hızlı ilerleyişi anlamına gelecek.

Rus albay: Savaşı çoktan kaybettik

Eski Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) albayı İgor Girkin, Kremlin’in savaşı çoktan kaybettiğini savundu. Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre, Girkin, pazartesi günü Telegram’daki yaklaşık 430 bin takipçisiyle paylaştığı mesajında, “Ukrayna’daki savaş, Rusya tamamen mağlup edilene kadar sürecek. Savaşı çoktan kaybettik, sonun gelmesi an meselesi” ifadelerini kullandı. Girkin’in sözleri önemli zira kendisi Kremlin destekçisi sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti’ne (DHC) bağlı militanları örgütlemiş, daha sonra da aynı yıl DHC’nin savunma bakanlığını üstlenmişti.
 
Üst Alt