'Yer çekimi' alerjisi var! 23 saat yataktan çıkamayan kadının dramı

630f899786b2452444311e25.jpg

ABD'nin Bangor bölgesinde yaşayan Lyndis Johnson 28 yaşında ve dünyanın en nadir karşılaşılan hastalıklarından birine sahip. Genç kadın bu sebeple gününün 23 saatini yatakta geçirmek zorunda. Çocukluk ve ergenlik döneminde oldukça renkli bir hayatı olan Lyndisuzun yıllar boyunca kusma, karın ağrısı, kas ağrısı ve baş dönmesi yaşadı. Genç kadın bu durumun günlük hayatta çekilmez bir hâl aldığını hissediyordu. Bu şikayetlerle doktora gidince de öğrendikleriyle şaşkına döndü.

'YER ÇEKİMİ ALERJİM VAR'


Şikayetleri günlük hayatını devam ettiremeyecek kadar ciddi boyuta ulaştığında doktora başvurunca kendisine 2022 yılının şubat ayında Postural Taşikardi (PoTS) teşhisi kondu. Hastalığın teşhis edilmesinin ardından ilaç tedavisine başladığını söyleyen Lyndsi,“İlaç kullanmama rağmen her ayağa kalktığımda kalbim ağzımdan çıkacak gibi atmaya başlıyor"şeklinde konuştu ve yer çekimine alerjisi olduğunu ifade etti. ABD Deniz Kuvvetleri'nde teknisyen olarak görev yapan genç kadın, "Yer çekimine alerjim var. Kulağa saçma gelebilir ama bu doğru"dedi.

Bayılmadan üç dakikadan fazla ayakta kalamadığı için evden çıkamadığını veyatakta geçirdiği sürede kendini daha iyi hissettiğine dikkat çeken Lyndsi, "Bunun kesin bir tedavisi yok ama tüm zorluklara rağmen sahip olduklarım için kendimi şanslı hissediyorum"ifadelerini kullandı.

630f908d86b2452444311e68.jpg


EĞİLİP KALKMAK BİLE EZİYET

Doktorlar ilk etapta net bir tanı koyamadı ve şikayetlerini psikolojik olarak değerlendirdi. Ancak zaman ilerledikçe neler yaşadığını gören doktorlar da şaşkına döndü.
Durumunun yaklaşık 7 yıldır devam ettiğini ve 2020 yılından bu yana ağırlaşmaya başladığını anlatan Lyndsi,“Doktor randevusuna gittiğim esnada asansörde baygınlık geçirdim. Bu noktadan sonra işler katlanılamaz bir hâl aldı ve giderek kötüleşti. Artık daha da fazla bayılıyordum. Bu sebeple markete dahi gidemiyordum. Kendimi kötü hissetmemek için eğilip kalkarken bile büyük bir çaba gösteriyordum" diyerek yaşadıklarını aktardı.

'NE OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE ÇOK SEVİNDİM'

Genç kadın hastalığının ne olduğunu anlamak için defalarca hastaneye gidip geldi. "Birçok doktor sorunun ne olduğunu anlamamıştı. Yine umutsuzca yaptığım bir hastane ziyaretinde beni muayene eden bir kardiyolog Postural Taşikardi’den muzdarip olduğumu anladı. Artık tedavi olabilecektim" diyenLyndsihastalığına teşhis konulduğu için çok sevindiğini söyledi.Hastalığı tespit edilen Lyndsi, günlük hayatında bayılma ve baş dönmesini en aza indirecek bir ilaç kullanmaya başladı. Bu sayede günde en fazla 3 defa bayıldığını dile getiriyor.

Alıntı Metni

630fb0ce86b2452444311eea.jpg
Lyndsi Johnson hastalığını anlatarak farkındalık yaratmak için sosyal medya paylaşımları da yapıyor.

'KARANLIK ODADA MASAYA BAĞLANARAK TAKİP EDİLİYOR'

Postural Taşikardi Sendromu'nun aynı zamanda 'ortostatik hipotansiyon' olarak bilindiğini de belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayhan Atakan,Bu rahatsızlık kişinin uzun süre ayakta kalması sebebiyle tansiyon düşmesi, nabzın yavaşlaması ve bu sebeplerle kişinin bayılmasıyla ortaya çıkar"ifadelerini kullandı. Postural Taşikardi Sendromu tanısını koyabilmek için eğik masa testi yapıldığı bilgisini veren Dr. Atakan,“Hasta karanlık bir odaya alınır ve yaklaşık 70 derecelik eğime sahip olan bir masaya bağlanır. Bu sırada vücudunun verdiği tepkiler takip edilir"şeklinde konuştu ve muayene ardından çıkan sonuca göre ilaç tedavisine gidildiğini ekledi.

Alıntı Metni

'TÜRKİYE'DE SIK GÖRÜLEN BİR RAHATSIZLIK'

Postural Taşikardi Sendromu'nun temel sebebinin henüz tespit edilemediğini de ifade edenAtakan, uzun süre ayakta kalmak, uykusuzluk, açlık ve susuzluğun bunu tetikleyeceği için dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.Türkiye'de bu rahatsızlığın çok fazla görüldüğünü dile getiren Dr. Atakan, "Ülkemizde özellikle genç kadınlar başta olmak üzere birçok kişide görülebilen bir hastalık. Otobüs gibi ortak alanlarda uzun süre ayakta kalan insanların sıcağın etkisiyle bayıldığını görüyorsunuz. Bu bazen masum bir bayılma olabilir ama bazen de kalbin hızlı veya yavaş çalışmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu rahatsızlığı yaşayanlar çoğunlukla bayılacağını öncesinde hissederler. Bu tarz bir durum yaşandığında nerede olduğuna bakılmadan hemen uzanarak ayaklar 45 derece yukarı kaldırılıp beklenmeli. Bol su tüketmek de şart"tavsiyesinde bulundu.
 
Üst Alt