Antik Mısır'dan kalma 3 bin yıllık eser ABD'de yakalandı

630b823386b24504b8c0f854.jpg

Gümrük yetkilileri, nesneyi incelemek için Memphis Üniversitesi Mısır Sanat ve Arkeoloji Enstitüsü'nden uzmanlarla işbirliği yaptı.

Eserin, mumyaların iç organlarının tutulması için kullanılan kabın kapağı olduğu belirlendi. Genellikle kireçtaşı veya çömlekten yapılan bu kaplara kanopik deniyor.

Kapaktaki yüz, Mısır mitolojisinde gök tanrısı Horus'un 4 oğlundan biri olan cenaze tanrısı Imset'e ait. Uzmanlar, eserin 3 bin yıl öncesine, MÖ 1069 ile MÖ 653 arasına ait olduğunu tespit etti.

Kapağa, bazı arkeolojik ve etnolojik eserlerin ABD'ye getirilmesini yasaklayan 1983 tarihli Kültürel Varlıkların Uygulanması Yasası kapsamında el konuldu.

Eserin Avrupa'daki bir satıcıdan ABD'deki bir alıcıya gönderildiği ve nakliyecinin, kapağın değeri hakkında çelişkili açıklamalar yaptığı duyuruldu. Kapak daha fazla inceleme için ABD İç Güvenlik Bakanlığı'na devredildi.

Memphis kenti de adını Antik Mısır'ın başkenti Memfis'ten alıyor. Kent dünyadaki en büyük 10. piramite de ev sahipliği yapıyor.

Memphis Üniversitesi'nin girişlerinden birinde II. Ramses'in heykelinin bir replikası yer alırken, bölgedeki hayvanat bahçesinin girişi Mısır tapınağına benziyor.

Kaynak:Independent Türkçe
 
Üst Alt