Atina, Türk İHA’larına karşı ‘kalkan’ kuracak

631276d986b245372450d507.jpg

Yunan “Kathimerini” gazetesinin iddiasına göre, Türkiye ile bir çatışma korkusu yaşayan Yunanistan, “ölümcül” olarak nitelenen Türk İHA’larına karşı bir savunma sistemi arayışında. Atina yönetiminin, İHA sanayisi oluşturmak, Türk İHA’larına karşı Ege Denizi’nde kullanmak üzere bir kalkan bulmak için çabaladığı belirtilen haberde, Yunan Savunma Bakanlığı’nın İHA’lara karşı sinyal bozucular ile “olası saldırılara, düşman pozisyonları ve yeteneklerine yönelik istihbarat sağlamak üzere silahlı ya da gözlem misyonları” üzerinde de durduğu aktarıldı. Geçtiğimiz Temmuz ayında, Yunan medyasında Atina’nın özellikle adalar ve ülkenin önemli bölgeleri üzerinde “düşman İHA’lara karşı” İsrail yapımı “DroneKubbe” olarak bilinen savunma sistemi kurmaya başladığı öne sürülmüştü.

'TÜRK JETLERİNİN ÖNÜ KESİLDİ'

Kathimerini gazetesinde yayımlanan bir diğer haber, 'Yunan hava sahasında drone ve savaş uçaklarıyla yeni Türk ihlalleri' oldu. Gazeteye göre, dünya çapında şöhrete sahip Türk insansız hava araçları Yunan hava sahasına 24 kez giriş yaptı. Türk savaş uçaklarının ise iki kez Ege Denizi semalarında Yunanistan tarafına geçtiğini savunan Kathimerini, Yunan jetlerinin Türk savaş uçaklarının önünü kestiğini ileri sürdü.

Türkiye, Ağustos ayının son günlerinde Yunanistan'ın Girit Adası'na konuşlu S-300 hava savunma sistemine ait hedef takip ve füze güdüm radarıyla Rodos Adası'nın batısında yaklaşık 3 bin metrede uçan bir F-16 jetine füze kilidi attığını açıkladı.

S-300 skandalının dünyaya duyurulmasıyla Yunan medyası Ankara'dan gelen neredeyse her açıklamayı sayfalarına taşımaya başladı. Medya, hafta başında 'Türkler kontrolden çıktı-Hadi S-400'leri çalıştıralım' gibi başlıklar kullandı.

ABD'LİLERİN YAYIMLADIĞI FOTOĞRAF

Türk ve Yunan savaş uçakları, Ege Denizi üstündeki NATO görevinde geçen hafta da karşı karşıya geldi. Kuzey Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) en büyük ikinci ordusuna sahip Türkiye, ittifak görevi için 23 Ağustos Salı günü savaş uçaklarını havalandırdı.

63104a1386b2473a74dcb25e.jpg


Türkiye'nin batısındaki Ege Denizi'nde ilerleyen F-16 jetlerine, önemli NATO görevi sırasında ittifakın bir başka üyesi Yunanistan tarafından radar kilidi atıldı. Yunan savaş uçaklarına karşılık verildiğini duyuran Ankara, Atina yönetiminin Ege Denizi üstünde Türkiye'yi taciz edebilmek için NATO görevlerini bile riske attığını belirtti.

Ege Denizi'ndeki eşine az rastlanır olay Türkiye tarafından NATO'ya aktarıldı.

Yunanistan tarafı ise, Yunan hava sahasına saat 10.57'de giren ilk jetin Kerpe ve Kasos adalarının kuzeybatısındaki Divounia'da yaklaşık 9 bin metre yükseklikte uçtuğunu ileri sürdü. Atina, ikinci F-16 savaş uçağının ise üç dakika sonra Girit ve Kerpe'nin kuzeyindeki küçük ada Kamilonisi semalarında göründüğünü savundu. Ancak Yunan medyasındaki haberlerde, Yunan hava sahasından geçen bir Amerikan B-52 bombardıman uçağı öne çıkarıldı.

NATO uçuşu sırasında güneybatıdan Yunanistan'a yaklaşan ünlü bombardıman jeti B-52'ye geçmişte Yunan savaş uçakları eşlik ediyordu ancak son uçuşta böyle bir uygulama gerçekleşmedi.

Haberlere göre, B-52 Ege Denizi üstüne ulaştığında bilinmeyen beş uçak Kerpe semalarında radarda belirdi ve Amerikan bombardıman jetinin rotasına giriş yaptı. Bunun üzerine Yunan hava kuvvetleri de Girit Adası'nda konuşlanan savaş uçaklarına kalkış emri verdi.

Yunan medyası, Atina'nın Türk jetlerinin NATO görevi için Ege Denizi üstünde uçacağından haberdar olduğunu ve F-16'ların bir saat erken Yunan hava sahasına girmesinin krize yol açtığını ileri sürdü.

ABD ordusu ise, söz konusu olaydan birkaç gün sonra Türk F-16'larının eşlik ettiği B-52 bombardıman jetinin fotoğrafını resmi internet sitesiden yayımladı.
 
Üst Alt