Finlandiya Başbakanı Sanna Marin: 'Türkiye ile sorun istemiyoruz'

6320952686b24a46c42218da.jpg

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Avrupa Parlamentosu (AP) Strazburg Genel Kurul Toplantısı'nda milletvekillerine hitap etti. AP Başkanı Roberta Metsola ile basın toplantısı düzenleyen Marin, Ukrayna'ya desteği sürdürme çağrısında bulunurken, Rusya'nın enerjiyi silah olarak kullanmasına karşı birlik içinde olmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi.

"RUSYA'NIN UKRAYNA'YI İŞGALİ, BİRLİK HALİNDE KALMAMIZ GEREKTİĞİNİ GÖSTERDİ"

Finlandiya'nın NATO üyeliği hakkında açıklamalarda bulunan Marin, "Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımı, Avrupa'nın kuzeyinin ve Baltık bölgesinin güvenliği için çok önemli. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, birlik halinde kalmamız gerektiğini gösterdi. Önemli kararları şimdiden almalıyız, ertelememeliyiz. Finlandiya'nın birlik içinde daha fazla bulunarak, güçlü bir Avrupa oluşumunda rol alacağından eminim" dedi.

"FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİNİN TÜRKİYE'DE DE SORUNSUZ GERÇEKLEŞMESİNİ UMUYORUZ"

Gazetecilerin Türkiye ile ilgili sorularını da yanıtlayan Marin, "Spekülasyon yapmak istemiyorum. Tüm NATO üyelerinin geciktirmeden oylama ve kabul süreçlerini yürütmesini umuyoruz. Türkiye ile dile getirdiği ve üzerinde anlaştığımız konular hakkında çalışıyoruz. Türkiye ile sorun yaşamak istemiyoruz. Finlandiya'nın NATO üyeliğinin Türkiye'de de sorunsuz gerçekleşmesini umuyoruz" açıklamasında bulundu.

"HÜKÜMET BU KONUDA YETKİLİ DEĞİL"

PKK bağlantılı gazetecilerin, teslim edilip edilmeyeceği konusunda ucu açık cevaplar veren Marin, "Bu konuları hükümet olarak konuşmuyoruz. Böyle konularda politikacılar karar vermiyor. Hukuk devleti ilkelerine bağlıyız. İade edilip edilmeyecekleri konusundaki karar yetkili devlet kurumları ve hukuk yetkililerine aittir. Hükümet bu konuda yetkili değildir" dedi.
 
Üst Alt