Görüntüler infial yarattı! Kadınları saçlarından sürükleyip sopalarla dövdüler

6310aab486b2441c8c8d3da8.jpg

Dehşete düşüren görüntüler Suudi Arabistan'dan geldi... Ülkedeki güvenlik güçlerinin bir yetimhaneye düzenlenen saldırıda genç kadınları dövdüğünü ve saçlarından sürüklediğini gösteren görüntüler şok etkisi yarattı.

KEMER, SOPA, ŞOK TABANCASI

Korkunç görüntüler, bir grup erkeğin kadınları kemer ve sopalarla dövdüğünü gösteriyor. Bu da yetmezmiş gibi kadınları daha da sersemletmek için şok tabancası da kullanıldığı iddia ediliyor.
6310ab9f86b2441c8c8d3dc3.jpg


Sosyal medyada paylaşılan ve infial yaratan görüntülerde, üniformalı polis ve sivil giyimli yetkililerin Hamis Muşayt kentindeki yetimhaneye baskın düzenlediği görüldü. Yerel haberlere göre, yetimhanedeki kadınlar yaşam koşullarını protesto ediyor ve açlık grevi yapıyordu.

KELEPÇELEYİP YERLERDE SÜRÜKLEDİ

Görüntülerin başında, erkeklerden kaçan ve çığlık atan kadınlar görülüyor. Ardından biri yakalanıp yere adamlar tarafından yere atılıyor. Tüyler ürperten görüntülerde ayrıca kadınların güvenlik güçlerinden kurtulmaya çalıştıkları ancak başarılı olamadıkları görülüyor.
6310abab86b2441c8c8d3dc5.jpg


Daha sonra polis memurları, bir kızı yerlerde sürükledikten sonra onu kelepçeleyip kemerle dövüyor. Ayaklarına kelepçeler takılmış bir kadın ise, polisler tarafından sopayla dövülüyor. Bir başka kadının ise kolunun polisler tarafından büküldüğü ve kemerle dövüldüğü görülüyor.

BİR MİLYON KEZ İZLENDİ

Dehşete düşüren görüntüler, Salı gecesi Twitter'da yayınlandı ve Çarşamba öğleden sonraya kadar yaklaşık bir milyon kez izlendi.
6310abb686b2441c8c8d3dc9.jpg


Sürgünde yaşayan Suudi aktivistler, görüntülerin ülkedeki güvenlik güçlerinin elindeki kadınların gördüğü vahşeti gözler önüne serdiğini vurguladı. Güneydeki Asir eyaleti hükümeti Çarşamba günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, ayrıntı vermeden 'olayı araştırmak için' bir komite oluşturacağını söyledi.

GÖRÜNTÜLERİ KAYDEDEN KİŞİYE ULAŞILAMIYOR

Şimdi kocası olmadan evden çıkamıyor

Orijinal gönderi, yetimhanede yaşadığını iddia eden bir Twitter kullanıcısına aitti ancak bu teyit edilemedi ve Çarşamba günü hesaba gönderilen mesajlar yanıtsız kaldı.
6310abc286b2441c8c8d3dcb.jpg


Suudi Arabistan'daki yetimhaneler, İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı tarafından denetleniyor. Suudi yetkililer, olayla ilgili ek bilgi talebine ise henüz yanıt vermedi. Görüntüler bağımsız olarak doğrulanamadı.

AKTİVİSTLERE BÜYÜK BASKI

Krallığın fiili hükümdarı olan Veliaht Prens Muhammed bin Salman, özellikle kadınların araba kullanmasını mümkün kılarak ve vasilik kurallarını gevşeterek kadın haklarını genişlettiği için bazı övgüler almıştı. Ancak bu tür reformlara, muhalefete karşı daha geniş bir kampanyanın parçası olarak kadın hakları aktivistlerine yönelik bir baskı eşlik etti.
6310abcf86b2441c8c8d3dcd.jpg


İngiltere, ABD ve başka yerlerde sürgün edilen muhaliflerden oluşan bir Suudi muhalefet partisi olan Ulusal Meclis Partisi, Çarşamba günü sosyal medyada yayılan görüntüler üzerine internetteki isyanlara katılarak Twitter'da 'bu korkunç saldırıları kınadığını' söyledi ve soruşturma çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan'da ' keşfedildi

Parti, 'kadınların temel haklarını kullanabilmeleri için barınak ve yetimhanelerde korunmasını talep ettiğini' ifade etti.
6310abdb86b2441c8c8d3dcf.jpg
 
Üst Alt