Putin gafil avlandı! Ruslar geri çekildi

631ec6c886b24468e87a286e.jpg

Ağustos ayı sonunda güneydeki Herson'da karşı taarruza geçtiğini duyuran Ukrayna ordusu, birkaç gün sonra sürpriz bir hamle yaparak Rus işgalcileri doğuda gafil avladı. Yıldırım harbine benzetilen saldırılarda birkaç gün içerisinde 3 bin kilometrekarelik alan Rus işgalcilerden kurtarıldı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, karşı taarruzda elde edilen başarıların Rusya'nın yenilebileceğinin işaretini verdiğini söyledi. Financial Times gazetesine konuşan Reznikov, geri alınan 3 bin kilometrekarelik alanın beklediklerinden bile iyi olduğunu kaydetti, Ukrayna ordusunun baskınını 'tepeden aşağı yuvarlanan kar topu'na benzetip 24 Şubat'tan bu yana Rus işgalcilerin en büyük yenilgiyi aldığını duyurdu.

Savaş Araştırmaları Enstitütüsü (ISW), Ukrayna birliklerinin ülkenin en büyük ikinci kentinin adını verdiği Harkov bölgesinin neredeyse tamamını ani baskınla geri aldığını vurguluyor. Elde edilen zaferde Batılı ülkelerin gönderdiği silahların hassas bir rol oynadığını dile getiren ISW, yaz mevsimi başından bu yana Rusların canını yakan HIMARS füzelerinin Harkov'da da sonucu belirlediğini aktardı.

"Ukrayna savaşın akışını değiştirdi" diyen ISW, savaşın muhtemelen 2023'e kadar süreceği tahmininde bulundu.

631ec60d86b24468e87a285c.jpg


Ukrayna birlikleri, hafta sonu Rus işgali altındaki ikmal kasabaları İzyum ve Kupyansk'a girdi. İki yer de, Rus ordusu için hayati önem taşıyordu.

Söz konusu ilerleme, Kiev güçlerinin Rusya karşısında daha önce açıkladığı kazanımlarını birkaç gün içinde üç katına çıkardığı anlamına geliyor. Yerel medya, Rusya sınırında bulunan Harkov'da doğuya doğru ilerleyen Ukrayna askerlerinin Rus topraklarına geçtiğini de bildirdi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun Harkov çevresine konuşlandırdığı deniz piyadelerinin yüzde 80'ini kaybettiğini açıkladı.

631ec61b86b24468e87a285e.jpg


RUSLAR DOĞRULADI


Rusya Savunma Bakanlığı, İzyum, Balakliya ve Kupyansk'tan askerlerinin geri çekildiğini doğruladı. Moskova, birliklerinin 'yeniden' toparlanacağını belirtiyor ve geri çekilmenin 'taktiksel' olduğunu savunuyor.

Rus devlet haber ajansı TASS'ın aktardığına göre, bu açıklamadan kısa bir süre sonra Harkov'un Rusya tarafından kontrol edilen bölgesinin baş yöneticisi, bölgede halkın Rusya'ya tahliye edilmesini önerdi.

631ec62c86b24468e87a2861.jpg


POSTERİN ALTINDAN ÇIKAN ŞİİR


Ukraynalılar, Rus işgalinden kurtarılan yerlerden çok fazla paylaşım yapılıyor. Bayraklı asker fotoğraflarının yanı sıra, terk edilen Rus zırhlı araçları ve mevzi görüntüleri de paylaşılıyor.

Balakliya kent merkezindeki Taras Şevçenkonko heykeli, fotoğraf çektiren Ukraynalılar’ın adresi oldu. Bir videoda, bir Ukrayna askeri Balakliya olduğu belirtilen yerdeki Rusya yanlısı posteri indiriyor. Yırtılan posterin altından Taras Şevçenko’ya ait bir şiir çıkıyor. Birçok Ukraynalı için Şevçenko, ülkelerinin bağımsızlığını sembolize eden bir şair.

631ec63a86b24468e87a2865.jpg


MAYINLAR TEMİZLENDİ, YENİ SALDIRI GELİYOR


İki Rus televizyonu ise, Ukrayna'nın Donetsk'teki bir diğer kilit ilçe Vuhledar çevresindeki mayınları temizlediğini ve bölgede bir saldırıya hazırlandığını bildirdi.

İlkbaharda kardeş şehirler Severodonetsk ve Lysychansk'ı işgal ederek Lugansk'ı ele geçiren Rus ordusu, Donbas'taki iki bölgeden birini tamamen kontrolü altına almıştı. Şimdi ise dengeler tamamen değişti. Vladimir Putin'in bağımsızlığını tanıdığı kağıt üstündeki Lugansk halk cumhuriyeti yöneticisi Leonid Pasechnik, Ukrayna ordusunun Lugansk'a girmeyi denediğini söyledi. Geçtiğimiz yıllarda Rus tarafına geçen Ukraynalı siyasetçi, Ukrayna özel kuvvetlerinin saldırısında çatışmalar yaşandığını aktardı.

631ec64f86b24468e87a2867.jpg


PUTİN-KADİROV CEPHESİNDE ÇATLAK


Vladimir Putin'in sadık destekçisi Çeçen lider Ramazan Kadirov, Rusların geri çekilmesini sorgular ifadeler kullandı. Telegram'da paylaştığı mesajda Kadirov, Rusya'nın talihi dönmezse, durumu açıklaması için ülke liderliğini sorgulamak zorunda kalacağını söyledi. Kadirov 'Rusya kazanacak' ve 'NATO silahları ezilecek' ifadelerini paylaştı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayan birliklerinin 50 kilometre ilerlediğini vurgulayıp "Rus kuvvetleri büyük ölçüde gafil avlandı. Ukrayna birlikleri birkaç kasabayı ya ele geçirdi ya da kuşattı" açıklamasını yaptı.

Karşı saldırı ile gelen ilerleyiş, Ukrayna ordusunun işgal altındaki bölgeleri geri alma kapasitesini göstermesi açısından da önemli olarak niteleniyor. Bu Kiev’in Batılı müttefiklerinden daha fazla askeri yardım istemesi açısından önemli görülüyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba da bunun altını çizerek, son gelişmelerin daha fazla Batılı askeri malzeme ile savaşın daha hızlı sonlanabileceğini gösterdiğini söyledi.

631ec65e86b24468e87a286a.jpg


ELEKTRİK VE SU ALT YAPILARI HEDEF ALINDI


Cephede yenilgiye uğrayan Rus ordusu, Ukrayna'nın elektrik ve doğalgaz tesislerine hava saldırıları düzenledi. Pazar akşamı Ukrayna'nın birçok noktasında elektrikler kesildi, sular akmadı.

Artık hayli cephe gerisinde kalan Harkov'a atılan füzeler, su ve elektrik altyapısına büyük zarar verdi. Kentte bulunan BBC muhabiri Orla Guerin, gece saatlerinde füze saldırısı sesi duyulduğunu aktarıyor.

631ec66e86b24468e87a286c.jpg


KÖPRÜDEKİ CEPHANELİK VURULDU​


Herson çevresinde ilerleyen Ukrayna güçleri, Dnipro Nehri üstündeki köprülerden biri üstüden geçirilen Rus cephaneliğini yok etti. Saldırı Novaya Kakhovka'da gerçekleşti.

Ukrayna ordusunun güney komutanlığının sözcüsü Nataliya Gumenyuk, Ukrayna'nın doğuda toprak kazanmanın yanı sıra benzer şekilde güneyde de kazanımlar elde ettiğini söyledi. Gumenyuk, güneyde 'iki ila onlarca kilometre arasında' ilerlediklerini ifade etti.

Rusya lideri Putin, 24 Şubat tarihinde Ukrayna'ya saldırı emri verdi. Geride kalan 200'ü aşkın günde Rus ordusunun on binlerce askerini kaybettiği tahmin ediliyor.

Ukrayna birlikleri Kupyansk'a girdi
Zelenskiy'den Haluk Bayraktar'a devlet nişanı
 
Üst Alt