Rum cinliği!

631d047986b24a4a5c54c429.jpg

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye’nin görüş ayrılığı yaşadığı Akdeniz’in doğusundaki gaz yataklarına ilişkin farklı yollardan istediğini kabul ettirmeye çalışıyor. Nitekim son olarak Rum Yönetimi, Türkiye ile yaşadığı doğal gaz krizinde Almanya’dan destek talep etti.
Berlin’in Ankara ile iyi ilişkiler içinde olduğunu dile getiren Kıbrıs Rum Kesimi Parlamento Başkanı Annita Demetriou, Almanya’nın bunu kullanarak Türkiye’yi iş birliğine yönlendirmek zorunda olduğunu savundu. “Welt am Sonntag” gazetesine konuşan Demetriou, son dönemde yaşanan enerji krizini koz olarak kullanarak, Alman hükümetinin bunu yapması halinde, Kıbrıs’ın Almanya’ya daha çabuk doğal gaz gönderebileceğini vurguladı.

2027’den itibaren Avrupa’ya gaz sevkiyatı yapabileceğinihatırlatan Demetriou, Almanya’nın “Yardımı ve desteğiyle bu sürenin daha öne çekilmesinin mümkün olabileceğini” ancak“Türkiye ile egemenlik sahaları konusunda yaşanan çatışmaların, Ankara’nın toprak taleplerinin ve Kıbrıs’a ait denizdeki münhasır ekonomik bölgelerde yürüttüğü faaliyetlerin” bu planların önünde “Çok önemli bir engel” olduğunu dile getirdi.
 
Üst Alt