SON DAKİKA: 100 kişi hastalığını bulmaya çalıştı! Belirtiler sadece halsizlik ve ateşti

6322e34f86b24a4e4c5100f4.jpg

Genç bir kadın, doktorların hafif kızarıkl ve döküntüsünü, hafif ateşi ile yorgunluğunu soğuk algınlığı belirtileri olarak yorumladı. Ancak bu hata, neredeyse hayatına mal olacaktı.

İki gün sonra 27 yaşındaki Caitlin Alsop, Gold Coast Üniversite Hastanesi'ne yatırılmış halde ve komadaydı. Dili o kadar şişmişti ve siyahi doktorlar kesmeleri gerekebileceğini düşündü.

BİR ANDA DİLİ ŞİŞMEYE BAŞLADI

İşler hızla kötüleştmeden önce grip benzeri semptomları atlatmaya çalışıyor ve sıradan bir gün geçiriyordu.
6322e5b786b24a4e4c51011e.jpg


Alıntı Metni

HASTANEYE 45 DAKİKALIĞINA GELDİ, GÜNLERCE ÇIKAMADI

Hastaneye gittiğinde ise doktorlar anafilaksi olarak bilinen, ciddi bir alerjik reaksiyon geçirdiğini düşündü. Neler olduğunu anlamaya çalışan Caitlin, "Bana ağrı kesici ve iki doz adrenalin verdiler ve 45 dakika sonra çıkacağımı söylediler" dedi.

Ama çıkamadı. Durumu kötüleşmeye devam etti. Vücudu tepeden tırnağa mavi ve kırmızı benekli bir döküntü ile kaplandı. Kalp atış hızı kötüleşti ve ani bayılmalar devam etti.

KOMAYA GİRDİ, 9 GÜN ÇIKAMADI

Doktorlar, onu hızla 'gizemli' hastalığı olarak tanımlanan hastalıkla başa çıkmak için daha donanımlı olan üniversite hastanesine nakletme kararı aldı.
6322e5ca86b24a4e4c510122.jpg


Alıntı Metni

Ailesi yerine genç kadının doktorları ambulansa onunla birlikte gittiler. Çünkü eğer soluk almakta çok zorlanırsa acil bir trakeotomi yapmak zorunda kalacaklardı. Bu noktada Caitlin'in nefes almasına yardımcı olacak bir maskeye ihtiyacı vardı, o kadar nefes nefeseydi ki kendinden geçmek istedi ve ölecekmiş gibi hissetti.

100 KİŞİLİK EKİP HASTALIĞI BULMAYA ÇALIŞTI
6322e5b086b24a4e4c51011c.jpg


Ambulanstaki doktorlar, hastaneye vardıklarında muhtemelen Caitlin'in komaya gireceğini açıkladılar ama o zaten bu olanların çoğunu hatırlamıyor:

Alıntı Metni

Dokuz gün sonra uyandı. 100 sağlık personelinden oluşan bir ekip, 'gizemli kız'ın hastalığının ne olduğunu bulmakla görevlendirilmişti. Hayatının en zor zamanlarını geçirdiğini söyleyen 27 yaşındaki Caitlin, hastanede yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

HER ŞEYİN SORUMLUSU: BİR DİŞ

Alıntı Metni

Diş hiçbir zaman enfeksiyon belirtisi göstermemişti. Üstelik Caitlin'in genel diş sağlığı ve hijyeni iyiydi. Sorunlu diş, başka bir yirmilik dişle birlikte çıkarıldı ve şişmeyi hafifletmek için boğazına kanallar açıldı.

DİLİNİ KESECEKLERDİ

Ayrıca ölümcül enfeksiyondan kurtulmaası için genç kadına yüksek dozda antibiyotik verildi. Uyandığında Caitlin'e uyurken durumun ne kadar umutsuz göründüğü söylendi:
6322e5e686b24a4e4c510126.jpg


Alıntı Metni

HERKESİN BAŞINA GELEBİLİR

"Yine de dilimin ucu eridi, bu yüzden hala bir peltekliğim var. Konuşmayı ve yemek yemeyi yeniden öğrenmek zorunda kaldım, ama zamanında müdahale ettikleri ve beni kurtardıkları için minnettarım."

Komadan çıktıktan iki veya üç gün sonra Caitlin, tedavisine ayakta devam edileceği evine dönebildi, konuşmayı ve yemek yemeyi yeniden öğrendi, "Herkesin başına gelebilirdi, sepsis herhangi bir enfeksiyonla başlayabilir" dedi.

DOKTORLAR GRİP SANMIŞTI

Caitlin hayatta olduğu için çok mutlu ve sağlığına kavuştuktan sonra sepsisin yaygın semptomlarını paylaşmayı kendine görev edindi.

Alıntı Metni

Caitlin, erken semptomlarını kaçırdığı için kimseyi suçlamıyor ve ucuz kurtulmuş hissediyor:
6322e5f086b24a4e4c510128.jpg


BU HERKESİN HİKAYESİ

Alıntı Metni

Caitlin'in hastalık sonrası peltekliği sürüyor ve hafıza konusunda zorluk yaşadığı için sevdikleri tarafından "Kayıp Balık Nemo" adlı ünlü animasyon filmdeki karaktere gönderme yapılarak 'Dory' olarak çağrılıyor. Bu hafıza sorunları, komaya girmenin yaygın bir yan etkisi.

Dört yıl geçmesine rağmen, her enfeksiyon kaptığında hala "korkuyor", vücudunun "tekrar işlevlerini yerine getiremeyerek kendini kapatacağından" korkuyor. En önem verdiği konu ise, bunun herkesin başına gelebilecek, son derece yaygın bir durum olması:

Alıntı Metni
 
Üst Alt