Suriyeliler konvoy hazırlığında iddiası

631fb82c86b2472e4048ec9e.jpg

DIŞ HABERLER -Söz konusu iddiaları Fransız haber ajansı AFP (Agence France-Presse) dile getirirken, bu haber, “DW” ve “Jerusalem Post” gibi yayın organlarında da yer buldu. Söz konusu kafilenin oluşturulmasına yönelik plan ve hazırlıkların, yaklaşık bir hafta önce kurulduğu belirtilen ve sosyal medya platformu Telegram üzerinde yaklaşık 70 bin kişinin takip ettiği bir kanal aracılığıyla sanal ortamda yürütüldüğü de bildirildi. Planı organize edenlerin, sığınmacılara, yanlarında uyku tulumu, çadır, can yeleği, su, konserve yiyecek ve ilk yardım kiti bulundurma çağrısı yaptığı da kaydediliyor.

Bazıları Avrupa’da

Söz konusu iddiayı gündeme getiren ve AFP ajansına konuşan adının açıklanmasını istemeyen 46 yaşındaki sığınmacı, “Gitme zamanı geldiğinde bunu duyuracağız” derken, organizatörlerden bazılarının Avrupa Birliği’nde yaşadığını da vurguladı. Organizatörler, söz konusu kafilenin 50’şer kişilik gruplara ayrılacağını ve her birinin başında bir gözetmenin yer alacağını ifade ediyor. Söz konusu Telegram kanalınının bir yöneticisinin paylaştığı mesajda, “10 yıldır Türkiye’deyiz, korunuyoruz... Ama Batılı ülkeler bu yükü paylaşmalı” ifadesinin yer alması da dikkat çekti.

2011 yılında hükümet karşıtı gösterilere müdahaleyle çıkan Suriye savaşı sırasında, yaklaşık yarım milyon kişi hayatını kaybederken, milyonlarca kişi de evlerini terketmek zorunda kalmıştı. Evlerini bırarak göçe zorlanan milyonlarca kişi, Suriye ile sınırı bulunan Türkiye’ye göç etmiş, küçük bir kısmı da Avrupa ülkelerine gitmişti. Kimileri sayının daha yüksek olduğunu öne sürse de, Türkiye’de resmi olarak 3.7 milyon Suriyeli sığınmacının yaşadığı belirtiliyor.

Türkiye’deki pek çok Suriyelinin, son dönemde Ankara’nın Şam’a yönelik daha yumuşak bir tonda konuşmaya başlaması ve muhalefet partilerinin gündeme getirdiği tartışmalar nedeniyle paniğe kapıldığı, Suriye’ye geri gönderilme korkusu yaşadığı belirtiliyor. Nitekim Batı basınına konuşan bazı Suriyeli mülteciler, Şam rejimiyle muhalefet bir mutabakata varmadıkça ve barış ortamı oluşmadıkça tekrar Suriye’ye dönmek istemediklerini dile getiriyor.

‘Yükü hafifletmek istiyoruz’

Sosyal medya ve paylaşım siteleri Facebook ile Telegram’da yer alan oluşuma “Nur Konvoyu” adı verilmiş. Amaçlarının insan kaçakçılığı olmadığını belirten bir grup yöneticisi, bugüne kadar pek çok mültecinin öyle ya da böyle zarar gördüğünü kaydederek, kendileriyle birlikte hareket edecek kişilerin zarar görmesini istemediklerini ancak en zor olasılıklara hazır olunması gerektiğine dikkat çekiyor. Yazdığı mesajda, Türkiye’deki birçok mültecinin düzenledikleri bu kampanyayı şimdilik izlemekle yetindiğini belirten söz konusu kişi, girişimin başarılı olması halinde onların da katılıcağından emin olduğunu dile getiriyor.

Facebook’ta Türklere yönelik uzunca bir mesaj paylaşan bir grup üyesi de, 10 yıldır ağırlandıkları için teşekkür etti, çeşitli krizler karşısında kendilerine yönelik büyük çaba göstermeye devam eden Türklerin yükünü azaltmak amacıyla göç etmekten başka çareleri kalmadığını savundu.
 
Üst Alt