Türkiye'den Yunanistan'a açık uyarı: Kaşınmaya devam ediyor!

631eea7886b24468e87a299a.jpg

Ankara Haymana'daki bir sempozyumda kürsüye çıkan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ağustos ayı ortasından bu yana gerilimin tırmandığı Yunanistan'a açık şekilde bir uyarıda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, "Yunan halen kaşımaya, kaşınmaya devam ediyor. Başkalarının hesabına maceraya atılırsanız sonuçlarına katlanırsınız. Bu Yunanistan’a bir uyarıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, geçen hafta yaptığı açıklamada "Bir gece ansızın gelebiliriz" demiş, söz konusu cümle Yunanistan'da deprem etkisi yaratmıştı.

Türk ve Yunan savaş uçakları, Ege Denizi üstündeki NATO görevinde Ağustos ayının son günlerinde karşı karşıya geldi. Kuzey Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) en büyük ikinci ordusuna sahip Türkiye, ittifak görevi için 23 Ağustos Salı günü savaş uçaklarını havalandırdı.

Akdeniz üstünde uçacak ABD'ye ait ünlü bombardıman uçağı B-52'ye eşlik etmeye hazırlanan Türk jetlerine, Yunanistan tarafından radar kilidi atıldı. Ege Denizi'ndeki eşine az rastlanır olay Türkiye tarafından NATO'ya aktarıldı. ABD'liler de, B-52 yanında uçan Türk F-16'larının fotoğrafını yayınladı.

Bu olaydan günler sonra ise bu kez S-300 skandalı patlak verdi. Türkiye, savaş uçaklarına S-300 hava savunma sistemiyle radar kilidi atıldığını gösteren kayıtları da NATO'ya gönderdi.

'Erdoğan'ı ciddiye almamız gerek'
'Türkiye Avrupa'daki bir sonraki savaşı başlatabilir mi?'
Erdoğan’la görüşmeye açığım
 
Üst Alt