Ukrayna, ABD'den aldığı füzelerin maketleriyle Rus mühimmatlarını boşa harcatıyor

631053b186b2441c8c8d39fa.jpg

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post'a konuşan Amerikalı ve Ukraynalı üst düzey yetkililer, maketler sayesinde Rus yapımı Kalibr füzelerinden en az 10 tanesinin gerçek hedefleri vuramadığını öne sürdü.

Kimliğini paylaşmayan bir Ukraynalı yetkili, "İnsansız hava araçları (İHA) bataryaları gördüğünde, bu onlar için VIP hedef gibi" dedi.

Haberde, ABD yapımı Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri'nin (HIMARS) maketlerinin, Rus birlikleri asıl hedeften şaşırtmak için kullanıldığı ve benzer maketlerin üretiminin artırılabileceği ifade edildi.

Kimliğini açıklamayan ABD'li bir diplomat da Rusların HIMARS sistemlerini vurduğunu zannederken aslında maketleri hedef aldığını savundu. Diplomat, "Rusya, Ukrayna'ya gönderdiğimizden daha fazla HIMARS'ı vurduğunu iddia etti" dedi.

Pentagon'un 24 Ağustos'taki açıklamasına göre şimdiye dek Ukrayna ordusuna 16 HIMARS sistemi gönderildi. Bunlardan kaçının aktif olarak kullanıldığıysa tam olarak bilinmiyor.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Savaş Çalışmaları Enstitüsü'nden (Institute for the Study of War) George Barros, şunları söyledi:

"Eğer Ruslar HIMARS'ları vurduğunu düşünüyorsa, o zaman bunları vurduklarını öne sürecekler. HIMARS maketlerini vuran Rus güçleri, bu nedenle savaşta yarattıkları tahribatı abartıyor olabilir."

Dış Politika Araştırma Enstitüsü'nden (Foreign Policy Research Institute) Rob Lee de "Sahte bir HIMARS hedefine ateşlenen Kalibr füzesi, artık Ukrayna'da bir şehre karşı kullanılamayacak bir füze anlamına gelir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Pentagon, 19 Ağustos'ta Ukrayna'ya 775 milyon dolar değerinde silah desteği sağlanacağını da duyurmuştu.

Açıklamada, "Savaş alanında Rus birliklerin hiçbir ilerleme kaydedemediğini görüyorsunuz. Ruslar, özellikle HIMARS sistemleri kullanıldığında, Ukrayna'ya düzenledikleri saldırılar için yüksek bedel ödüyor. Kayıp veriyorlar ve ilerleyemiyorlar" iddialarına yer verilmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 Şubat'ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşın 189. gününde de çatışmalar sürüyor.

Kaynak: Independent Türkçe
 
Üst Alt