Ukrayna taarruza başladı

630e6f8b86b244405cb20868.jpg

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy, karşı saldırının başlamasıyla, “Eğer hayatta kalmak istiyorlarsa, Rus askerlerinin kaçma vakti geldi” dedi. Zelenskiy, Herson yönüne başlatılan saldırıdan sadece birkaç saat sonra Kırım’ı geri alma sözü verdi.

CNN’in Ukraynalı bir askeri kaynağa dayandırdığı haberine göre Ukrayna askerleri Rusların oluşturduğu cepheyi 3 noktadan kırarak Herson yakınlarındaki 4 köyde kontrolü sağladı. Ukrayna Ordu Sözcüsü Natalia Humeniuk ise “her askeri operasyon sessizlik gerektirir” diyerek Ukraynalıları sabırlı olmaya çağırdı.

Rusya: Başarısız

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusunun, Herson ve Mikolayiv bölgelerindeki saldırı girişimlerinin başarısız olduğunu duyurdu. İngiltere Savunma Bakanlığı ise, Ukrayna’nın iddiaları üzerine Rusya’nın Herson çevresindeki kuvvetlerini doğudan birlikler kaydırarak takviye etmeye çalıştığını açıkladı.

Rusya, 24 Şubat’ta başlattığı saldırıdan bu yana Ukrayna’nın Herson bölgesinin büyük bir bölümünü işgal etmiş durumda.

‘İran SİHA’ları Rusya’da’

ABD yönetimi, son dönemde İran’dan satın alındığı tahmin edilen SİHA’ların Rusya’nın eline geçtiğini ifade ediyor. CNN’in konuştuğu yetkililer, Rusya’nın Muhacir-6 ve Şahid serisi silahlı insansız hava araçlarını teslim aldığını değerlendirdiğini söyledi.

Bununla birlikte Rusların bu araçlarda “çok sayıda arıza” ile karşılaştığı öne sürülürken, bu nedenle bu SİHA’ların Ukrayna savaşında ne denli etkili olacağının tartışmalı olduğu belirtildi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, Rusya’nın İran’dan Ukrayna’da kullanmak için İHA satın aldığına dair haberin yalan olduğunu ifade etti.

Şoygu saf dışı mı?


Ukrayna’daki operasyonlar hakkında daha önce Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’dan raporlar alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün, Rusya Ulusal Muhafızları’nın komutanı Viktor Zolotov’u, Kremlin Sarayı’nda ağırladı. İngiltere Savunma Bakanlığı’nın son raporunda, Şoygu’nun savaştaki ağır kayıplar nedeni ile saf dışı bırakıldığı ve artık Putin’in yakın çevresinde yer almadığı iddia ediliyor.
 
Üst Alt