Wagner mahkûmları topluyor

6323959a86b24a4e4c510804.jpg

Ukrayna’nın Moskova’dan6 bin kilometrelik toprağı geri aldığını açıklamasının ardından savaşta en büyük gerilemelerinden birini yaşayan Rusya, karşı taarruz başlattığını açıklarken, zayıflayan ordusunu güçlendirmeye çalıştığı öne sürülüyor. Son olarak paralı asker grubu Wagner’in kurucusu olarak bilinen Yevgeniy Prigozhin’in, asker toplamak amacıyla hapishanelere gittiğini gösteren bir videonun ortaya çıkması da, bu iddiaları güçlendirdi.

Qırım Haber Ajansı (QHA), Rus paralı asker grubu Wagner’in,mahkûmlara ve dava süreci devam eden kişilere Rus ordusu bünyesinde Ukrayna’dasavaşması karşılığında 6 ay sonra af ve 200 bin ruble maaş vadettiğini öne sürerken,Prigozhin’in hapishanede çekilmiş videosunda da benzer teklifler yapılıyor. BBC’nin haberine göre, Prigozhin’in söz konusu videoda, tutuklularaaskeri hizmet karşılığında cezalarının hafifletileceğini söylediği görülüyor.

Prigozhin, bir hapishanedeki mahkûmlara hitaben yaptığı konuşmada “6 ay (Wagner’de) hizmet edersenizözgürsünüz. Ancak Ukrayna’ya gelip bunun size göre olmadığına karar verirseniz, sizi idam ederiz!” ifadesini kullanıyor.Videonun Rusya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet olan Mari El’deki bir ceza kolonisinde çekildiği düşünülüyor.

Rus füzesi barajı hedef aldı

Öte yandan, Ukrayna’nın son günlerde kat ettiği ilerlemenin “intikamını” almaya çalışan Rusya karşı saldırılarına devam ediyor. Nitekim, Rusya önceki gün,aynı zamandaDevlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin doğduğu kent olan Krivyi Rih yakınlarındaki bir baraja füzesaldırısında bulundu.

Füze saldırısının yol açtığı gediklerdensaniyede 100 metreküp su akışının olmasının ardından bölge sakinlerine tahliye çağrısı yapılırken,112 evin sular altında kaldığı bildirildi. Barajın bulunduğu Inhulets Nehri’ndeki su seviyelerinin tehlikeli bir şekilde yükseldiğini belirten yetkililer, barajın onarım çalışmalarının sürdüğünü ve “selin azalmakta olduğunu” açıkladı.

Zelenskiy trafik kazası geçirdi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ursula von der Leyen ile görüşmesi öncesi başkent Kiev’de trafik kazası geçirdi.Özel bir otomobilin, içinde Zelenskiy’nin bulunduğu araca çarptığı belirtilirken, Ukraynalı liderinciddi şekilde yaralanmadığı bildirildi. Nitekim Zelenskiy’nin von der Leyen ile görüşmesi sırasında çekilen fotoğraflarda oldukça sağlıklı görünmesi dikkat çekti. Basın Sekreteri Sergii Nikiforov isekazanın soruşturulacağını açıkladı.

‘Kırmızı çizgiyigeçme’ uyarısı

Avrupa Komisyonu BaşkanıUrsula von der Leyen, savaş boyunca 3’üncü kez Kiev’e gelerek Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve BaşbakanDenis Şmihal ile bir araya gelirken, Rusya, aynı gün batının Ukrayna’ya olan desteği konusundaki rahatsızlığını sert bir şekilde dile getirdi.

Ukrayna halihazırda Avrupa ve ABD’den silah desteği alırken,Rusya Dışişleri BakanlığıSözcüsü MariyaZaharova da,Washington’ı Kiev’e uzun menzilli füzeler göndermesi konusunda uyardı.Zaharova, ABD’nin Ukrayna’ya dahauzun menzilli füzeler sağlamaya karar vermesi halinde “kırmızı çizgiyi” aşacağını ve çatışmanın doğrudan tarafı olacağını söyledi.
 
Üst Alt